Dzieje się

"Gastronomki" wernisaż wystawy 8 marca 19:00
23.02.2017

"Gastronomki" wernisaż wystawy 8 marca 19:00

Dom Norymberski
zaprasza na wernisaż wystawy

GASTRONOMKI

środa, 08.03.2017, godz. 19.00
Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2

oraz miejsca prezentacji wystaw:
- Restauracja Nolio
ul. Krakowska 27, http://nolio.pl/
- Steskal Piekarnia Cukiernia
ul. Krakowska 37, http://www.steskal.pl/
- artClinique
ul. Krakowska 39, http://www.artclinique.pl/
- Kawiarnia Literacka
ul. Krakowska 41, http://kawiarnia-literacka.pl/
- Krakowska Wolnica
plac Wolnica 2, http://haveabite.in/place/krakowska-wolnica/

Gastronomki / Artystki biorące udział w wystawie:
Bettina Bereś, Pamela Bożek, Iwona Demko, Dorota Hadrian, Katherina Geißner, Terézia Krnáčová, Anna Królikiewicz, Małgorzata Markiewicz, Paulina Poczęta, Regina Pemsl, Judith Samen, Agata Zbylut, Regina Zimmermann.

Kuratorki: Renata Kopyto i Iwona Demko

"Anatomia kobiecej władzy w domu sprowadza się do ich roli w organizowaniu, przyrządzaniu i podawaniu jedzenia pozostałym członkom rodziny. Jedzenie jest czynnością zrytualizowaną. Matka zajmuje w tym rytuale wyróżnioną pozycję. W domu Kuchnia jest jej terytorium. Ona przygotowuje posiłki i ona je podaje. Nawet gdy jest zapracowana i przyjmuje ofertę pomocy, szybko okazuje się, że tak naprawdę tylko ona potrafi zrobić wszystko tak, jak trzeba".
Sławomira Walczewska, Damy, rycerze i feministki, Wydawnictwo eFKa, Kraków 2006, str. 165.

Odkąd kobiety zaczęły funkcjonować jako artystki, kuchnia została wciągnięta w obszar sztuki. Jedną z pierwszych prac dotykających terytorium kuchni było wideo oparte o performance Semiotyka kuchni z 1974 roku. Autorka, Martha Rosler ubrana w kuchenny fartuch parodiowała pokazy gotowania, zwracając uwagę na problem nierówności społecznej.
Jedzenie i jego rola kulturowa, społeczna czy egzystencjalna w kontekście współczesnych problemów dotykających bogate oraz rozwijające się społeczeństwa jak: nadprodukcja żywności i głód, fast food i obsesja zdrowego jedzenia, programy kulinarne oraz celebracja posiłków i chorobliwe zaburzenia odżywiania to tematy najczęściej podejmowane przez artystów w tym obszarze sztuki.

Wykorzystując niezwykłe formy, kolory, fakturę i specyfikę żywności do komponowania rzeźb, obiektów czy instalacji artystycznych twórczynie przekraczają często granice „dobrego smaku”, użytkują kuchnię, jako kreatywną przestrzeń dla swoich działań. Obok galerii miejscem dla realizacji wystawy stanie się przestrzeń publiczna. Artystki współpracując z właścicielami restauracji, kawiarni czy sklepów wejdą w te nietypowe dla prezentacji sztuki miejsca ze swoimi pracami, umieszczając je w przestrzeni związanej z przygotowywaniem, serwowaniem czy sprzedawaniem jedzenia. Na wystawie znajdą się fotografie, rzeźby, obrazy, obiekty, instalacje, filmy video, performance czy inne działania twórcze, do udziału w których zaprosimy także widzów.
Projekt jest kontynuacją zrealizowanej w 2015 roku wystawy zatytułowanej KRZĄTACZKI.
Dla przypomnienia: https://www.facebook.com/events/369451593249816/

W tej kategorii