Galeria Sztuki STALOWA zaprasza na wystawy:
QUANTUM - malarstwo Kamila Stańczaka i SFORA - rzeźby Ignacego Nowodworskiego
Wernisaż: sobota, 5 lutego 2022, w godz. 17:00-20:00
Galeria Sztuki STALOWA
ul. Stalowa 26
03-426 Warszawa
www.galeriastalowa.pl
Wystawy trwają do 26 marca 2022.
Wystawy QUANTUM i SFORA są zadedykowane indywidualistom, lubiącym niekonwencjonalne rozwiązania, osobom kreatywnym i otwartym.
Malarstwo Kamila Stańczaka to fenomenalny impuls do wyprawy w kosmos podświadomości. Inspiracje z piękna natury, z jednej strony skłaniają do budowania relacji z otaczającym światem, ale również do głębszego poznania samego siebie. Nasz sposób patrzenia na rzeczywistość i nasza jej obserwacja de facto kreują energię otoczenia. Warto dokonywać kwantowych skoków i uczynić swe życie niezwykłym.
Obrazom Kamila Stańczaka towarzyszy grupa rzeźb autorstwa Ignacego Nowodworskiego. SFORA robi ogromne wrażenie. To kilkanaście ponadnaturalnej wielkości rzeźb wilków, pomalowanych na czarno, które wyłaniają się jak ze snu. Wilcza niezależność, siła i wytrwałość budzi uznanie, daje odwagę do bycia wolnym.
Pomysłodawczynią połączenia dwóch wystaw jest kuratorka Joanna Kulis, od kilku lat współpracująca jako marszand z Kamilem Stańczakiem. Zaproponowana wspólna aranżacja obrazów i rzeźb ma na celu pokazanie interakcji i wzajemnego oddziaływania tych niezwykłych dzieł.
Kamil Stańczak (ur. 1980 Puławy) – polski artysta wizualny. Dyplom uzyskał na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, doktor habilitowany, wykłada na macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem, które jest rdzeniem twórczości i instalacją. Tworzy charakterystyczne obiekty i architektoniczne makiety oraz konstruuje ruchome urządzenia Wybiera bardzo specyficzne elementy ze świata dzikiej przyrody, postindustrialnej architektury, zdegradowanej przez cywilizację. Tworzy dziwny i zagadkowy pejzaż wizualny, zawieszony między rzeczywistością a fikcją, jednocześnie naturalny i sztuczny. Ma w swoim dorobku 21 wystaw indywidualnych m.in. Lublinie, Puławach, Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Galerii BWA w Sanoku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m.in. VI Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych w Galerii Awangarda we Wrocławiu, Konst Massan w Sztokholmie, wystawie Malarstwo polskie XXI wieku w Galerii Zachęta w Warszawie, Maszyny Pożądające w Fabryce Sztuki w Łodzi.
Ignacy Nowodworski (ur. 1980 Gdańsk) absolwent Instytutu Sztuki UO w Opolu, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 2005 r., stopień doktora uzyskał na ASP we Wrocławiu w 2018 r.
W swoich pracach rzeźbiarskich wykorzystuje różnorodne materiały, takie jak marmur, granit, twarde gatunki drewna, metal oraz przedmioty znalezione. Wzajemne kontrasty materiałów i struktur są charakterystyczne dla jego multi-materiałowych rzeźb. Artystę cechuje zainteresowanie człowiekiem i zwierzęciem, jak i międzygatunkową relacją pomiędzy nimi. Aktualnie zafascynowany jednostkowymi żeliwnymi odlewami metodą „lost foam” i spawanymi ażurowymi strukturami. Prace w kolekcji opolskiej „Zachęty” oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii i USA. Autor statuetki MECENAS Galerii Sztuki Współczesnej, statuetki OPOLSKIE LAMY Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Niezależnych i MOSTY DIALOGU. Adiunkt w pracowni rzeźby Wydziału Sztuki UO.
GODZINY OTWARCIA:
Poniedziałek - Piątek: 12:00-19:00
Sobota: 12:00-17:00