Dzieje się

WELCOME, (UN)WELCOME: konferencja, wystawa, publikacja (27.05.2022)
20.05.2022

WELCOME, (UN)WELCOME: konferencja, wystawa, publikacja (27.05.2022)

Szanowni Państwo,

zapraszamy na wyjątkowe, trojakie wydarzenie organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Galerię ASP we współpracy z Fundacją Sztuk Wizualnych w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie – wystawę (UN)WELCOME, premierę publikacji oraz konferencję WELCOME. Powstały jako forma reakcji na najbardziej aktualne wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym. 27 maja 2022 r. od godziny 13:00 tworzymy przestrzeń do namysłu, ekspresji, dyskusji i wymiany w głównym budynku ASP w Krakowie przy placu Jana Matejki 13.

Wystawa (UN)WELCOME

26.05–26.06.2022
Galeria ASP Krakowie
Plac Jana Matejki 13

Artystki i artyści: Adelina Cimochowicz, Valeriia Dotsenko, Monika Drożyńska, Justyna Górniak, Vira Ganzha & Pamela Bożek, Masha Leonova, Omar Marques, Maria Mathiasova, Svitlana Mikhno, Joanna Musiał, Anastasiia Nekypila, Karina Praizner, Joanna Rajkowska, Marta Romankiv, Irmina Rusicka, Khrystyna Savitska, Daria Shevchenko, Słuszna Strawa, Elena Subach, Natalia Wiernik, Krzysztof Wodiczko. Kuratorka: Joanna Kunert (MNRT*)

Konferencja + premiera publikacji WELCOME

27.05.2022
13:00–18:00
Aula ASP w Krakowie
Plac Jana Matejki 13

 

*MNRT – The MINORITY międzynarodowy kolektyw współczesnych artystów, fotografów i naukowców tworzących w Polsce. Kolektyw odpowiedzialny jest za powstanie publikacji WELCOME, jest pomysłodawcą wystawy i działań wokół niej. Członkowie zespołu: Gabriela Basta, Joanna Kunert, Aleksandra Krajewska, Magdalena Krajewska, Omar Marques, Natasza Styczyńska, Natalia Wiernik.

Wydarzenia na Facebooku:

KONFERENCJA + PUBLIKACJA: https://tiny.pl/9615p

WYSTAWA: https://tiny.pl/96k2z

▌O WYSTAWIE:

Kuratorka: Joanna Kunert (MNRT*)

Wystawa (un)WELCOME powstawała jako forma reakcji na najbardziej aktualne wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym. Prezentuje postawy artystyczne osób, które na przestrzeni ostatnich lat łączyły swoją praktykę artystyczną z aktywnością społeczną i poprzez zaangażowanie na rzecz mniejszości niejednokrotnie umożliwiły udzielenie realnej pomocy, m.in. polegającej na oddaniu głosu osobom wykluczonym. W ramach wystawy pokazujemy sztukę zaangażowaną; formy aktywizmu realizowane w duchu radykalnej troski, działania partycypacyjne z osobami uchodźczymi, a także artystki i artystów, którzy reprezentują mniejszości w naszym kraju, a ich prace są ważnym komentarzem odnoszącym się do współczesności. W wystawie uczestniczą również przybyłe niedawno z Ukrainy artystki, które opowiadają o doświadczeniu gościnności oraz ukraińskie twórczynie przebywające obecnie w ojczyźnie.

Impulsem do powstania ekspozycji było wydanie publikacji WELCOME (Wyd. ASP i Fundacja Sztuk Wizualnych, aut. MNRT*). Wystawa poszerza spojrzenie na kwestie migracji o wydarzenia mające miejsce po 24 lutego 2022 roku.

▌ Wernisaż

27.05.2022 (piątek)
godz. 18:00

Udział specjalny: Słuszna Strawa (https://slusznastrawa.org/)

▌Galeria ASP w Krakowie

Plac Jana Matejki 13 (Poziom 0, Poziom +1) 

▌O PUBLIKACJI:

WELCOME (Wyd. ASP i Fundacja Sztuk Wizualnych, aut. MNRT*). Książka ta jest wielogłosem powstającym w odniesieniu do najbardziej palących wątków związanych z kryzysem migracyjnym. Znajdują się w niej teksty autorstwa m.in Andy Rottenberg, Zbigniewa Mikołejko, Doroty Masłowskiej, poetki syryjskiego pochodzenia Kholoud Charaf, czeczeńskiej pisarki Poliny Zherebtsovej, fotografie i obrazy autorstwa m.in. Karoliny Grzywnowicz, Omara Marquesa, Karoliny Gembary, Joanny Kunert, Natalii Wiernik.

Idea powstania tego projektu dojrzewała na przestrzeni kilku lat i pozwoliła zgromadzić obserwacje dotyczące problemu migracji, jej przyczyn oraz skutków. Projekt zakładał konieczność spotkania specjalistów różnych dziedzin m.in. socjologów, pisarzy, historyków i teoretyków sztuki, aby wspólnie z artystami podjęli dialog, poruszając wątki dotyczące strachu, mniejszości, wykluczenia czy kwestii manipulacji informacjami („fake news”), powielanymi w doraźnych celach. Na ostateczny kształt książki miały wpływ wydarzenia związane z sytuacją uchodźców z Bliskiego Wschodu i ich obecnością na granicy Polski i Białorusi, oraz radykalna zmiana sytuacji w Europie i na świecie związana z inwazją Rosji na Ukrainę, przynosząca kolejne materiały, których ciężar otwiera następne rozdziały tej historii – największego kryzysu uchodźczego od czasów II wojny światowej.

▌O KONFERENCJI: 

WELCOME. Interdyscyplinarne spojrzenie na kryzys migracyjny (gość specjalny: Anda Rottenberg)

Konferencja towarzyszy premierze książki o tym samym tytule. Głównym celem spotkania jest oddanie głosu osobom, które tworzą współczesną naukę i sztukę. Naukowcy, artyści, pisarze, poeci, których zaprosiliśmy do współtworzenia konferencji mają dowolność formy odpowiedzi na nasze zaproszenie. Każda z nich ulokowana w kontekście słowa WELCOME i zagadnień, które chcemy podjąć – z perspektywy dotychczasowych i najbardziej aktualnych wydarzeń, związanych z kryzysem migracyjnym, godnością człowieka i tolerancją, będzie komentarzem a zarazem ważnym dokumentem aktualnego czasu.

27.05.2022, godz. 13.00-18.00
Aula ASP w Krakowie
Plac Jana Matejki 13
Poziom +1 

PROGRAM KONFERENCJI:

13.00 Panel: Refugees (un)welcome

Prowadzenie: dr Natasza Styczyńska (UJ) – uczestnicy: Magdalena Chodownik, Karolina Czerska-Shaw, Grażyna Makara, Jacek Kołtan 

15.00 Panel: "hoW ARe you?”

Prowadzenie: Asia Tsisar – uczestniczki: Pamela Bożek, Yulia Kasutskaya, Yulia Krivich, Kaja Kusztra, Ala Savashevich 

17.00 Wykład:  „Przepustki do raju” Anda Rottenberg 

W tej kategorii