Absolwentka Wydziału Malarstwa Katarzyna Szymkiewicz zdobyła nagrodę główną w 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii "Zmień perspektywę"
03.07.2017

Tegoroczna absolwentka Wydziału Malarstwa Katarzyna Szymkiewicz zdobyła nagrodę główną w 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii "Zmień perspektywę". Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbyła się 27 czerwca 2017 r. w Muzeum nad Wisłą w Warszawie i połączona była z wernisażem wystawy prac 26 finalistów konkursu APH. Prace młodych twórców z całej Polski, tworzących w różnych technikach, pokazujących sztukę z zaskakujących perspektyw, w tym prace laureatki Katarzyny Szymkiewicz, można oglądać do 9 lipca 2017 r. w Muzeum nad Wisłą - filia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3). Konkurs Artystyczna Podróż Hestii kierowany jest do młodych artystów. W tegorocznej edycji mogli brać udział studenci kierunków artystycznych wszystkich polskich uczelni wyższych III, IV i V roku.

Katarzyna Szymkiewicz wygrała miesięczną rezydencję w Nowym Jorku oraz po powrocie możliwość przygotowania solowej wystawy w czołowych galeriach w Polsce. Młoda artystka ukończyła studia magisterskie na krakowskiej ASP dyplomem będący instalacją malarską (akryl na płótnie). Praca została zrealizowana w VIII Pracowni Malarstwa. Promotorem był prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk. Prace dyplomową można było oglądać w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie podczas Wystawy Wybranych Dyplomów 2016/2017.

W uzasadnieniu wyboru członkowie jury podali: "W artystyczną podróż do Nowego Jorku chcielibyśmy zaprosić Katarzynę Szymkiewicz — artystkę, która używa bardzo niepopularnego, mało eksponowanego dziś medium. Jej dzieła nie mają początku ani końca, są procesem: jedno wynika z poprzedniego; zamiast pracować na prostokącie płótna, pozwala swoim obrazom rozrastać się w nieskończoność a nawet… wdrapywać się na kaloryfer".

Obok Katarzyny Szymkiewicz nagrodę główną ex aequo zdobył Józef Gałązka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Drugą nagrodę - miesięczna rezydencję artystyczną w hiszpańskiej Walencji - zdobył Horacy Muszyński z ASP w Szczecinie, a nagroda specjalna trafiła do Agnieszki Mastelerz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Źródło ASP Kraków i materiały prasowe konkursu