Zofia Szczęsna "Cefeidy"

Zofia Szczęsna "Cefeidy"

17 września 18:00-20:00

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Tematem wystawy są cefeidy - pulsujące gwiazdy zmienne służące astronomom do określania odległości we Wszechświecie, zarówno w obrębie Drogi Mlecznej, jak i w odniesieniu do odległych galaktyk. Obiekty składające się na ekspozycję zostały zaprojektowane jako dodatkowe elementy wpisujące się we wnętrze zabytkowej kopuły Obserwatorium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt został oparty na dorobku naukowym profesora Antoniego Opolskiego. Był on wybitnym naukowcem i pedagogiem; karierę naukową rozpoczynał na Uniwersytecie Lwowskim, po II Wojnie Światowej związał się na resztę długiego życia z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca nad cefeidami stanowiła istotną część jego badań.

Jest to mój pierwszy projekt o charakterze nie tylko naukowym ale również osobistym, a konkretnie rodzinnym. Wystawa prezentuje współczesną interpretację cefeid widzianych oczami twórcy wizualnego. Obiekty te kilka dekad temu badał astrofizyk, profesor Antoni Opolski, z którym - prócz fascynacji astronomią - łączą mnie również więzy rodzinne.

Zofia Szczęsna
doktorantka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w ramach swojej działalności artystycznej realizuje interdyscyplinarne projekty artystyczno-naukowe na pograniczu sztuki i astrofizyki