Dzieje się

"Tak tu cicho" - Olga Pawłowska: wystawa 19.11-17.12 w ramach cyklu VANITAS
18.11.2021

"Tak tu cicho" - Olga Pawłowska: wystawa 19.11-17.12 w ramach cyklu VANITAS

Zapraszamy serdecznie na wystawę dr Olgi Pawłowskiej – asystentki w Pracowni Rysunku Wieczornego naszego Wydziału!

Wernisaż odbędzie się 19 listopada, o godz. 19:00 w galerii Stowarzyszenia Otwarta Pracownia przy ul. Dietla 11 w Krakowie. Na wystawie zadebiutują najświeższe prace Olgi, które stanowiły część jej pracy doktorskiej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie.

Olga Pawłowska – „Tak tu cicho”
Kurator: Olgierd Chmielewski
19.11 – 17.12. 2021
Wernisaż: 19.11, godz: 19:00
Galeria Otwarta Pracownia, ul. Dietla 11, Kraków

"Na wystawie w Otwartej Pracowni pokażę obrazy powstałe na przestrzeni ostatnich trzech lat. Prezentowany zestaw – „Luksor” jest jednym z dwóch cykli zrealizowanych w ramach pracy doktorskiej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie pt. „Tak tu cicho… o potrzebie syntezy, jako metodzie porządkowania obrazu”. 

„Luksor” przenosi odbiorcę w świat kultury staroegipskiej. Z początku był on grupą trzech obrazów, której od razu nadałam dosyć istotne znaczenie. W miarę oswajania się z tematem, będącym dla mnie pewnego rodzaju objawieniem, „egipskich obrazów” zaczęło pojawiać się coraz więcej. Niektóre z nich przedstawiają świątynie, których symbolika jest koherentna z symboliką domu – motywu bardzo często pojawiającego się w moich wcześniejszych pracach. Teraz dom pomału odrywa się od ziemi, zmienia swoją formę i przeznaczenie. Staje się świątynią. Poza tym nic się nie zmienia. Wokół panuje cisza". 
Dr Olga Pawłowska

Wystawa odbywa się w ramach cyklu wystaw w Otwartej Pracowni pod wspólnym tytułem VANITAS, odwołującym się do jednego z najstarszych motywów w sztuce. Vanitas (marność) to charakterystyczny temat i motyw malarstwa i literatury średniowiecza i baroku. Cykl ma pokazać atrakcyjność i potencjał polskiego malarstwa współczesnego i sztuk wizualnych wykorzystujących nowe media, tworzonych w dialogu z historią malarstwa europejskiego i wynikających z inspiracji bogactwem polskiej i światowej kultury.

Cykl wystaw VANITAS uzyskał wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktualne informacje na stronie wydarzenia na portalu facebook: Olga Pawłowska – Tak tu cicho – WERNISAŻ | cykl VANITAS (facebook.com)

***

Olga Pawłowska

Urodzona w 1988 roku w Krakowie, gdzie aktualnie mieszka i pracuje. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom magisterski zrealizowany w 2013 roku w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Henryka Ożoga, uzupełniony aneksem z malarstwa pod opieką prof. Stanisława Tabisza. Od października 2015 pracuje na stanowisku asystentki w Pracowni Rysunku Wieczornego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. Od 2016 członkini Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia. Autorka sześciu wystaw indywidualnych. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, plenerów oraz festiwali sztuk wizualnych (Krakers, Warsaw By Art, Krakowskie Spotkania Artystyczne). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką projektową.

Źródło: WKiRDS ASP w Krakowie

W tej kategorii