Dzieje się

SYNCHRONIZACJA - wystawa malarstwa Erwina Wyjadłowskiego 24.04.2015 17:00
20.04.2015

SYNCHRONIZACJA - wystawa malarstwa Erwina Wyjadłowskiego 24.04.2015 17:00

Erwin Wyjadłowski - Synchronizacja
wernisaż wystawy 24 kwietnia 2015r. o godz. 17:00
Galeria Sztuki ATTIS

Synchroniczne widowiska jako wyraz ideologii, stanowią główne natchnienie Erwina Wyjadłowskiego. Występujących w nich ludzi, artysta pojmuje jako zunifikowane podzespoły działające na impuls, którym jest wspólna doktryna.

Artysta urodził się w 1980 roku. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. W 2012 roku obronił dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka. W swoim malarstwie inspiruje się kadrami filmowymi, fotografiami ze scenami defilad i zbiorowych ćwiczeń z okazji świąt narodowych. Malarz przekształca je, kontrastuje modelunek światłocieniowy oraz nadaje nową kolorystykę. Później za pomocą rzutnika przenosi na płótno odrealnioną kompozycję. O swoich inspiracjach pisze: "Pierwsze co na mnie działa, to układy i formy jakie pojawiają się w przypadku tych zbiorowych poruszeń. Czasem to niemal abstrakcja, multiplikacja, mozaika..."

Na ekspozycji znajdą się najnowsze prace artysty. Prace tworzą spójny cykl, który powstał z myślą o wystawie w Galerii ATTIS. Duże płótna zostaną zestawione z małymi formatami. W obrazie przewodnim ("Bez tytułu") przedstawiona została scena ćwiczeń. Mimo, że kobiety zawieszone są w nienaturalnej pozie, uśmiechają się do widza. Uproszczona kompozycja oraz monochromatyzm powoduje jej odrealnienie. Prezentowane obrazy, traktują o roli człowieka w społeczeństwie, którym rządzi ideologia. Artysta tak pisze o postaciach w swoim malarstwie: "Ci którzy tam są, ci którzy ćwiczą i maszerują w defiladach, są nośnikiem określonych wartości. Zbiorowa afirmacja, szaleństwo, ekstaza... ze strachu, obowiązku, miłości...?"

Jak przyznaje artysta, skojarzenie synchronicznych ćwiczeń z obwodem elektrycznym lub układem scalonym pojawiło się naturalnie. Na obrazach widzimy nałożone maski siatek i wykresów, które można odnieść do kompozycji, ludzie występują w nich jako połączenia elektryczne, natomiast źródłem prądu jest idea.

Erwin Wyjadłowski jest malarzem anonimowych ludzi, traktowanych jak podzespoły ideologicznej machiny. Jego malarstwo jest kontrastowe, realizm łączy się w nich z abstrakcją, natomiast indywidualizm jednostki z jej zatraceniem w grupie rządzonej przez doktrynę. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Julia Stefańczyk (Dudek)

Wydarzenie na facebooku
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Galerii

Wydarzenie odbędzie się w ramach IV edycji Cracow Gallery Weekend - KRAKERS

W tej kategorii