Zespół Katarzyny Matlak w finale MIT GrandHack 2016 - Hacking Medicine
02.06.2016

Zespół Katarzyny Matlak w finale MIT GrandHack 2016 - Hacking Medicine

Zespół Katarzyny Matlak znalazł się w finale MIT GrandHack 2016 - Hacking Medicine w grupie choroby chroniczne. MIT Grand Hack to jeden z największych medycznych maratonów projektowych/programowych na świecie. Jest to weekend poświęcony na myślenie nad innowacyjnymi rozwiązaniami przy udziale setek inżynierów, lekarzy, projektantów oraz biznesmenów. W tym roku uczestnicy byli podzieleni na trzy grupy tematyczne: choroby chroniczne, opieka zdrowotna w domu oraz zarządzanie i kolekcjonowanie informacji na temat zdrowia.

Absolwentka Wzornictwa z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie wraz z trójką osób pracowała nad projektem bezprzewodowego systemu monitorującego dla dzieci z chorobami chronicznymi o nazwie Vitality. Obecnie monitorowanie dzieci wymaga użycia wielu kabli, które uniemożliwiają interakcje pomiędzy dzieckiem i rodzicem jak również zmianę pozycji, w której dziecko leży lub się bawi. Zaprojektowanie bezprzewodowego systemu pomaga zmniejszyć ilość fałszywych alarmów spowodowanych odklejaniem się sensorów, co w przypadku pacjentów pediatrycznych znacząco podwyższa poziom stresu.

Rozwiązanie jakie zaproponował zespół to dwa bezprzewodowe monitory umieszczane za pomocą lepca do klatki piersiowej oraz stopy dziecka. Mają one za zadanie nieinwazyjnie monitorować istotne czynności życiowe u dziecka.