Dariusz Nowak, absolwent rzeźby, wyróżniony w artNoble!
14.09.2016

Dariusz Nowak, absolwent rzeźby, wyróżniony w artNoble!

Podczas VIII edycji Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie po raz piąty odbyła się gala konkursu artNoble dla najlepszych dyplomów publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Statuetka przyznawana jest za najlepszą pracę dyplomową zrealizowaną na europejskim poziomie i przykuwającą uwagę odbiorców, jak również za oryginalną osobowość twórczą. Nagroda przyznawana jest w ramach Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble. W tegorocznej edycji konkursu wyróżnienie zdobył absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - Dariusz Nowak.

Pierwszy etap selekcji konkursowej odbywa się na poziomie uczelnianym. Każda z uczelni typuje do konkursu trzy najlepsze prace dyplomowe. W tym roku do rywalizacji w konkursie artNoble stanęły 23 projekty z najlepszych szkół artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Akademii Sztuki w Szczecinie, a także Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Statuetka 1-Art drugi rok z rzędu trafiła w ręce studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureat Przemysław Jeżmirski to młody artysta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kierunków kulturoznawstwo oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Ukończył także Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu. Jego realizacje prezentowane były między innymi w: Mo Sound Concept Store (Wiedeń), Printa Gallery (Wiedeń), II Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych (Radom), Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Śląskim w Katowicach. Dwukrotny stypendysta programów Erasmus oraz programu CEEPUS. Chętnie angażuje się w liczne projekty stanowiące nowe wyzwania.

Mała statuetka 1-Art została przekazana także zwycięskiej uczelni, której kuratorem artNobli jest Miłosz Wnukowski.

Ze względu na wysoki poziom prac tegorocznych uczestników konkursu, wyłoniono spośród nich również trójkę wyróżnionych: Ewelinę Maksimiuk (Akademia Sztuki w Szczecinie), Dawida Marszewskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) oraz Dariusza Nowaka (ASP Kraków).

Kuratorzy wystaw konkursu artNoble to: Jan Tutaj (ASP Kraków), Miłosz Wnukowski (ASP Katowice), Jacek Zdybel (ASP Gdańsk), Gabriel Kołat (ASP Łódź), Witold Kanicki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Stanisław Wieczorek (ASP Warszawa), Bartek Otocki (Akademia Sztuki w Szczecinie), a także Marian Waldemar Kuczma (ASP Wrocław).

Uczestnicy artNoble2016

Jury konkursu artNoble 2016, to rektorzy i profesorowie uczelni artystycznych w Polsce, jak również osoby zawodowo związane z kulturą i sztuką.

Wszystkie wystawy biorące udział w konkursie artNoble można oglądać przez cały czas trwania festiwalu, czyli do 24 września w postindustrialnych halach żyrardowskich fabryk lnu na powierzchni ponad 8 tys. m².