Laureaci Konkursu Dyplom Roku ASP w Krakowie 2023 - VI edycja
Z radością informujemy o wynikach VI edycji Konkursu DYPLOM ROKU ASP w Krakowie, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W dniu 5 czerwca 2024 r. Kapituła Konkursu, składająca się z wybitnych osobistości świata sztuki i nauki, w składzie:
Bogna Dziechciaruk-Maj
Anna Król
Piotr Kunce
Marta Lempart-Geratowska
Ewa Protasiewicz
Jacek Sroka
Bartłomiej Struzik
Robert Wolak
przyznała nagrody i wyróżnienia dla najlepszych dyplomów artystycznych roku 2023.
Berenika Burska Wydział Malarstwa Kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Za dyplom „BEZGŁOSY PO-SŁOWIE” Promotor: dr hab. Anna Król, prof. ASP
Dyplom Bereniki Burskiej, zatytułowany „BEZGŁOSY PO-SŁOWIE”, wyróżnia się wyjątkową głębią artystyczną i innowacyjnością, ponieważ dotyczy osób głuchych, ale skierowany jest przede wszystkim do słyszących - czyli osób, które nie wiedzą, na czym polega bycie głuchym. Promotor dyplomu, dr hab. Anna Król, prof. ASP, wyraziła dumę z osiągnięć swojej podopiecznej.
Nagroda druga:
Anna Dudziak Wydział Form Przemysłowych Kierunek: wzornictwo przemysłowe Za dyplom „Społeczny wymiar muzyki” Promotor: dr Joanna Krokosz
Dyplom Anny Dudziak, „Społeczny wymiar muzyki”, został nagrodzony za nowatorskie podejście do wzornictwa przemysłowego, ukazując społeczne aspekty muzyki poprzez design. W ramach projektu powstał zestaw modułowych obiektów instrumentalnych Soundset do tworzenia eksperymentów dźwiękowych, jam session i relacji międzyludzkich, które w przystępny sposób pozwalają na grupową oraz indywidualną aktywność muzyczną. Praca ta, prowadzona pod opieką dr Joanny Krokosz, zyskała uznanie za swoją interdyscyplinarność i funkcjonalność.
Wyróżnienia:
Dorota Bojarska Wydział Rzeźby Kierunek: rzeźba Za dyplom „(nie)obecność” Promotor: dr hab. Karol Badyna, prof. ASP
Dyplom Doroty Bojarskiej, „(nie)obecność”, został wyróżniony za subtelne i głęboko poruszające podejście do tematu obecności i nieobecności poprzez przedstawienie figury kobiecej, której ciało jest w całości zakryte tkaniną, ale w sposób ujawniający cechy wyglądu zewnętrznego. Praca, promowana przez dr hab. Karola Badynę, prof. ASP, zachwyciła Kapitułę swoją emocjonalną siłą i techniczną precyzją.
Ryszard Paradowski Wydział Rzeźby Kierunek: rzeźba Za dyplom „organtrop” Promotor: dr hab. prof. ASP Karol Badyna
Dyplom Ryszarda Paradowskiego, zatytułowany „organtrop”, zdobył wyróżnienie za twórcze podejście do rzeźby. Praca ukazuje słabą kondycję człowieka, utratę wiary w ideę i sens człowieczeństwa oraz potrzebę ucieczki, by nie musieć być dłużej człowiekiem. Jego praca, również promowana przez dr hab. Karola Badynę, prof. ASP, wyróżnia się śmiałym eksperymentowaniem z formą i materiałem.
Pierwsza nagroda w wysokości 4 000 zł została ufundowana przez firmę Limpol, dzięki jej właścicielce i prezesce - Oksanie Lubowieckiej. Druga nagroda została ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół ASP w Krakowie.
Gratulujemy wszystkim laureatom/tkom i wyróżnionym, a także ich promotorom/promotorkom za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój sztuki. Konkurs DYPLOM ROKU ASP w Krakowie jest dowodem na to, że młode talenty mają ogromny potencjał i mogą inspirować kolejne pokolenia artystów.
Zapraszamy do śledzenia kolejnych edycji konkursu i wspierania młodych twórców w ich artystycznej podróży.
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.