Historia Powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (SPASP) jest organizacją, która od lat wspiera rozwój jednej z najważniejszych uczelni artystycznych w Polsce - Akademię Sztuk Pieknych im. Jana Matejki w Krakowie. Historia jego powstania jest ściśle związana z długą tradycją artystyczną Krakowa oraz z potrzebą wspierania młodych talentów i promowania sztuki w szerszym społeczeństwie.

Idea powstania stowarzyszenia

Pomysł utworzenia Stowarzyszenia Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zrodził się w drugiej połowie XX wieku. W czasach dynamicznych zmian politycznych i społecznych w Polsce, władze uczelni oraz grono jej sympatyków zauważyli potrzebę stworzenia organizacji, która mogłaby wspierać Akademię na wielu płaszczyznach - od finansowania przedsięwzięć artystycznych, przez organizowanie wystaw, aż po stypendia dla najzdolniejszych studentów.

Oficjalne powstanie

Stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane w 2002 roku, choć jego idea dojrzewała już wcześniej. Inicjatywa ta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno w środowisku akademickim, jak i wśród lokalnej społeczności. Założycielami Stowarzyszenia byli wybitni artyści, profesorowie Akademii oraz miłośnicy sztuki, którzy widzieli w nim szansę na rozwój i promocję krakowskiej uczelni.