MŁODA AKADEMIA. Dodatkowa grupa młodzieżowa 2023

Kurs organizowany przez Galerię ASP  pod patronatem Rektora ASP w Krakowie, prof. Andrzej Bednarczyk. Wszystkie działania Kulturystyki ASP objęte są patronatem honorowym UNICEFu.

Miejsce: historyczna pracownia Olgi Boznańskiej (Biuro Karier ASP, ul. Piłsudskiego 21)

MŁODA AKADEMIA. Dodatkowa grupa młodzieżowa (12-16 lat)
Warsztaty są przeznaczone dla młodzieży w wieku 12-16 lat, zarówno dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze sztuka, jak i dla tych, którzy chcą doskonalić swój warsztat artystyczny.

Ogólnym założeniem warsztatów jest nauka obserwacji, komponowania, szukania proporcji, operowania plamą i kreską, a także walorem i kolorem w oparciu o zadania z natury i wyobraźni. Cykl 7 zajęć zakłada zapoznanie się z podstawowymi technikami rysunkowymi i malarskimi przy użyciu różnych środków artystycznych (węgiel, ołówek, piórko, patyk, tusz, akwarela, pastel tempera, akryl). Począwszy od nauki robienia szybkiej notatki rysunkowej, czy malarskiej w oparciu o obserwację przygotowanych aranżacji przestrzennych (martwa natura czy układy kompozycyjne z modelem) po bardziej studyjne i pogłębione ćwiczenia rysunkowe i malarskie na sztalugach.

Cykl warsztatów w ramach 7 sobót zakłada 4-5 spotkań z modelem (m.in. szybkie, 5-minutowe szkice postaci w ruchu, studyjny rysunek modela w jednej pozie, portret czy kompozycja przestrzenna z postacią.) Dużą wagę przykładamy do swobodnej atmosfery oraz twórczego i indywidualnego podejścia do sztuki.

Prowadząca: prof. ASP, dr hab. Edyta Sobieraj (Wydział Malarstwa, ASP w Krakowie)
Edyta Sobieraj urodzona w Warszawie. W latach 1990–1995 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1995 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha. W 1998 stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od ponad dwudziestu lat jest dydaktykiem na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. W swojej twórczości z ogromną swobodą posługuje się różnorodnymi technikami malarskimi, rysunkowymi, kolażem, litografią, a także tworzy własne rozwiązania warsztatowe.

fot. Margaryta Valdimirova