Pierwsza studentka w ASP w Krakowie - wykład i dyskusja
06.11.2017

Pierwsza studentka w ASP w Krakowie - wykład i dyskusja

Sekcja Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego SHS, Wydział Rzeźby ASP w Krakowie oraz Fundacja TA zapraszają na spotkanie z okazji stulecia obecności pierwszej studentki na ASP w Krakowie.

Była nią rzeźbiarka Zofia Baltarowicz-Dzielińska, która została przyjęta do pracowni rzeźby przez prof. Konstantego Laszczkę dokładnie 100 lat temu. Za tym faktem - wymuszonym przez determinację Baltarowicz-Dzielińskiej - poszły nieuniknione zmiany. Przypominany zapomnianą protagonistkę, mając świadomość, że 100 lat obecności kobiet w ASP w Krakowie - to mało wobec dwóchsetlecia naszej Akademii.

W programie:
- wykład Iwony Demko (Wydział Rzeźby) o Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej, którą odkryła i konsekwentnie zajmuje się przywróceniem pamięci o tej zapomnianej artystce;
- dyskusja o (nie)obecności kobiet na ASP (nie tylko w Krakowie) z udziałem: Magdy Ujmy, Moniki Rydiger, Małgorzaty Dąbrowskiej, Karoliny Harazim-Mazur;
- prowadzenie Anna Baranowa

6.11.17 w godzinach 17:00 - 19:00

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Plac Matejki 13, sala 100, I piętro

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.
Wydarzenie na Facebooku

O pierwszej studentce w historii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej w audycji w Radio Kraków opowiedziała Iwona Demko