Dzieje się

Open call: „Jesteśmy zmęczeni”. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej. Nabór potrwa do 30 września 2021.
Data i miejsce wydarzenia: 30.09.2021,

Open call: „Jesteśmy zmęczeni”. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej. Nabór potrwa do 30 września 2021.

Stowarzyszenie Dziki Bez – organizator Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej – zaprasza do zgłaszania prac, których można nie zrobić. Nabór potrwa do 30 września, a prace zostaną wystawione w ramach 6. edycji festiwalu w listopadzie. Wszystko pod hasłem: „Jesteśmy zmęczeni”.

 

Open call dla osób twórczych, artystów zawodowych i amatorów ma być odmową ciągłego dyscyplinowania do pracy kreatywnej i artystycznej. Organizatorzy namawiają do wspólnego zbudowania przestrzeni do tej odmowy.

 

- Żyjemy w trybie ciągłych oczekiwań, zaliczania kolejnych open call-i, które mają budować portfolio. Nie mamy czasu i siły na robienie tego, czego naprawdę chcemy. Boimy się bycia niewidocznymi w zawodowej bańce. Czasem nie mamy śmiałości nazywać się artystami, a chcemy pokazać coś innym. Bywa, że nie widzimy celu, bo czujemy się zmęczeni. Wspólnie zastanowimy się, jak zaprezentować różne taktyki oporu wobec nadprodukcji lub produkcji na zamówienie w świecie sztuki – mówi Diana Gaik, organizatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej.

 

Co w zasadzie można zgłosić? Twórcy open calla czekają na koncepcje, opowieści o “nierobieniu”, “robieniu zamiast”, “robieniu tego, czego się chce”. Swoje przemyślenia, doświadczenia, koncepcje można wysłać na adres: halo@dzikibez.com do 30.09.2021.

 

- Ten „konkurs” traktujemy jako formę eksperymentu, nie wiemy co się wydarzy. Nie zdecydowaliśmy się też na kuratorski, ekspercki wybór prac do wystawy. Zdajemy się na ślepy los, tak jak często to bywa w życiu. Choć rzeczywistość rynku sztuki często rządzi się innymi prawami – punkty, kryteria, wskaźniki i znajomości. Chcemy się temu przeciwstawić i zobaczyć do czego nas to zaprowadzi. Spośród nadesłanych koncepcji czy opowieści wylosujemy pięć, których twórcy czy twórczynie otrzymają po 1000 zł brutto wynagrodzenia – dopowiada Karolina Śmigiel ze Stowarzyszenia Dziki Bez.

 

Prace zostaną wystawione w Śródmieściu lub/i na Osiedlu Jazdów w ramach wystawy będącej częścią 6. Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej.

 

Idea Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej – 14-21 listopada 2021

Jesteśmy zmęczeni!

 

“Szybciej, więcej, mocniej, bardziej. Bądź efektywny, bądź kreatywny, w produktywny sposób spędzaj czas wolny”. Kapitalizm zasysa nas, każe produkować więcej i więcej, generuje potrzeby, zawłaszcza czas, utożsamia nas z działaniami i pracą, którą wykonujemy. Jesteśmy zmęczeni, wyeksploatowani, ledwo zipiemy, a trzeba robić kolejne rzeczy, działania i … kolejne festiwale. 

  1. Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej to okazja do zanalizować własnego uwikłania i przyjrzenia się temu, co nas wszystkich eksploatuje. Ale też przestrzeń do tworzenia pomysłów na odzyskanie czasu wolnego, pracy, która nie alienuje, swobody kreatywności i twórczości (bez zamówień, oczekiwań rynku). A może po prostu okazja do wspólnego posiedzenia na starej, zdezelowanej kanapie?

 

Zadanie publiczne pt. 6. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Miasta Stołecznego Warszawa.

 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/869695627277441

W tej kategorii