Objazdowa "Etiuda & Anima" cz. II - pokaz 5.01.2021 godz. 18.00 w sali audiowizualnej ASP
Data i miejsce wydarzenia: 05.01.2022, Sala audiowizualna ASP w Krakowie

Dyskusyjny Klub Filmowy „Rotunda” oraz Galeria ASP zapraszają na pokazy filmów krótkometrażowych nagrodzonych w ramach 28. MFF Etiuda&Anima.

Pokazy odbędą się 5 stycznia 2022 r., godz. 18.00, sala audiowizualna ASP na poziomie -1 (wejście od Galerii ASP, ul. Basztowa 18).

Wstęp wolny.

W listopadzie odbył się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Międzynarodowe jury konkursu Etiuda w składzie: Ilya Khrzhanovsky (Przewodnicząca Jury, Rosja), Maya Yadlin (Izrael), Maciej Pieprzyca (Polska), Maciej Cuske (Polska) wybrało filmy, które w styczniu zostaną zaprezentowane w Akademii. W ramach seansu zobaczymy filmy nagrodzone Złotym, Srebrnym i Brązowym Dinozaurem.

Po seansie zapraszamy na rozmowę o filmach oraz spotkanie z jurorem Maciejem Cuske.

Program:

Grand Prix – Złoty Dinozaur
TOUCH ME / DOTKNIJ MNIE
reż. Hendrik Ströhle, prod. Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy 2020, 27’44”
Christine od dłuższego czasu odczuwa brak satysfakcji z życia. Choć niepełnosprawność nie przeszkodziła jej w osiągnięciu sukcesu, do pełni szczęścia brakuje jej seksualnego spełnienia. Wszystko ulega zmianie, gdy poznaje Thomasa.
Uzasadnienie: „Za oryginalność w doborze bohaterów i tematu filmu oraz odwagę i delikatność
w artystycznym wyrażeniu tematu w języku kina.”
Za przyznaniem nagrody było trzech jurorów. Czwarty juror – Maciej Cuske – w tej sprawie zgłosił votum separatum.

Srebrny Dinozaur:
THE DRESS / SUKIENKA
reż. Tadeusz Łysiak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa, Polska 2020, 30’
Julia pracuje w przydrożnym motelu. Pogrążona jest w poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku
i bliskości fizycznej z mężczyzną.
Uzasadnienie: „Za profesjonalizm, wrażliwość i dojrzałość w opowiedzeniu trudnej emocjonalnie historii.”

Brązowy Dinozaur:
SHELLED / OPANCERZONY
reż. Boris Vedensky, prod. Moscow Film School, Rosja 2021, 24’09”
Roman, członek Gwardii Narodowej, zakochuje się w politycznej aktywistce Nat. Któregoś dnia pojawia się u niej w domu w celu rewizji. Szefowie Romana dowiadują się, jakie łączą ich relacje.
Uzasadnienie: „Za bardzo ważny i odważny film, który obnaża mechanizm manipulacji człowiekiem i pokazuje jak rodzi się zło.”

Źródło: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie