Instalacja "Statek głupców - Ship of Fools" Agaty Jarosławiec i Grzegorza Kumorka na Przeglądzie Sztuki SURVIVAL 2019 we Wrocławiu
02.07.2019

Po raz 17. odbywa się we Wrocławiu Przegląd Sztuki SURVIVAL, na którym zobaczyć można instalację "Statek głupców - Ship of Fools" Agaty Jarosławiec, studentki Wydziału Malarstwa i Grzegorza Kumorka, absolwenta Wydziału Rzeźby. Gratulujemy!

SURVIVAL 17. PRZEGLĄDU SZTUKI
28.06–02.07.2019
HASŁO: Utajone
MIEJSCE:
Pod Ciśnieniem
al. Wiśniowa 36 Wrocław

///OTWARCIE: 28.06.2019 godz. 19.00
/// HARMONOGRAM: http://bit.ly/17survival

Statek głupców to instalacja site-specific podejmująca temat wykluczenia i wygnania tego, co niewygodne. Motyw statku głupców pojawia się w kulturze europejskiej w XV w. za sprawą Sebastiana Branna, który w poemacie Daß Narrenschyff ad Narragoniam
opisuje wędrówkę reprezentantów różnych klas społecznych w poszukiwaniu szczęścia. Michel Foucault natomiast źródła motywu upatrywał w średniowiecznej praktyce pozbywania się osób umysłowo chorych poprzez wysyłanie ich w morską podróż. Podróż ta odbywała się bez wyraźnego celu i ścisłego przeznaczenia. Instalacja w symboliczny sposób odwołuje się do wątku wykluczenia społecznego zarówno chorej jednostki, jak i chorego miejsca. Wizja statku głupców nie pozostawia jednak nadziei – podróż statku
nie kończy się w Naragonii, legendarnej ziemi obiecanej, do której trafić miała załoga. Odbiorca zastaje jedynie elementy wraku, które wynurzając się ponad powierzchnie, dają znać o bolesnych społecznie miejscach, których wyparcie staje się niemożliwe.

Po raz 17. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki SURVIVAL – jeden z największych przeglądów sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce.

17. Edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL zlokalizowana będzie przy ul. Wiśniowej 36 we Wrocławiu, więc w budynkach dawnego Szpitala Kolejowego (przedtem Szpitala Żydowskiego), i skupi się na wątkach związanych z uzdrawianiem tkanki urbanistycznej i architektonicznej.

W ramach Przeglądu w przestrzeni szpitala zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac artystycznych, realizowanych w różnych mediach (malarstwo, rzeźba, instalacje dźwiękowe, prace wideo itp.) przez artystów z Polski i z zagranicy. Wystawę główną, na którą składać się będą przede wszystkim prace wyłonione w otwartym konkursie na realizacje artystyczne, uzupełnią projekty specjalne.

Kuratorzy i Kuratorki: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Ewa Pluta, Małgorzata Miśniakiewicz
Kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek
Kuratorka sekcji holenderskiej: Arda van Tiggelen (Stichting VHDG)

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław oraz Mondriaan Fund.