Alternatywne wydanie "Wiadomości ASP" z okazji jubileuszu 100-lecia kobiet w Akademii!
15.11.2018

W 2018 r. Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie obchodzi jubileusz 200-lecia swojego istnienia. W tym roku przypada także jubileusz 100-lecia kobiet w Akademii. 14 grudnia 1918 roku na posiedzeniu Grona Profesorów pod przewodnictwem Rektora Wojciecha Weissa została przyjęta oficjalna uchwała o dopuszczeniu kobiet na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po 100 latach istnienia akademia otworzyła swoje bramy dla kobiet. Pierwszą studentką w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie była Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej. Więcej o kobietach w krakowskiej ASP na www.

Dr hab. Iwona Demko w jubileuszowym roku przypomina historię związaną z pojawieniem się pierwszych studentek w najstarszej uczelni artystycznej w Polsce. Na trwającej do 2 grudnia 2018 r. w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie wystawie "Dotyk Wolności" można zobaczyć prace artystki zatytułowaną „Jubileusz 100-lecia kobiet w Akademii”. Odwiedzający wystawę mogą przenieść się do różowego gabinetu Jej Magnificencji Rektory doktory habilitowanej Iwony Demko gdzie na różowym dywanie stoi różowe biurko a na nim okolicznościowy kubek, papier firmowy, zdjęcia Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej i Marii Dulębianki. Ściany gabinetu zdobią stare fotografie przedstawiające Janinę Reichert-Toth, Olgę Niewską, Marię Pinińską-Bereś i Wandę Ślędzińską oraz samą Rektorę.

Na biurku JM Rektory znajduje się także alternatywny numer "Wiadomości ASP". Na 130 stronach znajdziemy apel Jej Magnificencji Rektory oraz program jubileuszu 100-lecia kobiet w Akademii. W piśmie można przeczytać także teksty historyczne, wspomnienia, rozmowy, informacje o wystawach, wybranych pracach dyplomowych i studenckich, prace absolwentek. Na końcu czasopisma jest również dodatek specjalny pt. „Szmery-Bajery”, przygotowany przez studentki i studenta na zajęciach z intermediów prowadzonych przez dr hab. Iwonę Demko na Wydziale Rzeźby.
Alternatywne wydanie "Wiadomości ASP" przeczytacie na
www.