"Zanim zacznę mówić" Natalia Ledzianowska

"Zanim zacznę mówić" Natalia Ledzianowska

26 października9 listopada
Dagart Galerie, Rzeszów

„Zanim zacznę mówić” to wystawa malarstwa, która jest solowym debiutem Natalii Ledzianowskiej w Dagart Galerie. Artystka prezentuje prace powstałe na przestrzeni trzech ostatnich lat. Jej obszar zainteresowań w tym cyklu obejmuje ideę abstrakcji. Autorka dzieli abstrakcję na tę zakorzenioną w kulturze arabskiej - Wschodnią oraz tę wyrosłą wokół idei Wasiliewa Kandinskiego i Franciszka Kupki - Zachodnią. Abstrakcja Wschodnia, która wykształciła się dzięki zakazowi przedstawiania figur zapisanemu w Koranie, stymulowała ją do poszukiwań źródeł myślenia formami geometrycznymi. Jednym z ograniczeń, między którymi artystka roztacza swoje prace jest krata, działania opierają się na wpisaniu w jej przestrzeń gestu. Świadoma swojego pochodzenia łączy tradycję Zachodnią, z której wyrosła z fascynacją sztuką arabską. Jest gdzieś pomiędzy Wschodem a Zachodem. Swoją akcją nawiązuje do działań innej artystki - Agnes Martin, która wiele lat „mantrycznie” tworzyła obrazy zapełnione liniami, kratami. Sposób pracy, oraz rygory narzucone na tworzenie są tu do siebie podobne. Spektrum barw użytych przez Natalię Ledzianowską rozpościera się od zimnych szarości, wyblakłych sepii przez agresywne tony po neonowe, maniakalne kolory. Jej prace, poszukując źródeł abstrakcji w kulturze, uwidaczniają uniwersalizm geometrii.

„Zanim zacznę mówić” to wystawa, która zapoczątkowuje nowy cykl w Dagart Galerie - „Polish Diamonds”. Nowy projekt angażuje twórców tzw. „młodej sztuki”. Naszym marzeniem jest zaproszenie do współpracy młodych twórców - ludzi, którzy pragną zaistnieć na współczesnym rynku sztuki, promując autentyczne idee. Dagart Galerie wierzy w potencjał młodych polskich artystów i chciałaby wejść z nimi w dialog, oferując im pomoc nie tylko lokalnie w Małopolsce czy na Podkarpaciu, ale również na rynku ogólnokrajowym, jak i na terenie Europy zapraszając do udziału w ekspozycjach, targach sztuki i innych projektach artystycznych o bardziej otwartej formie. Wierzymy, że „Polish Diamonds” nie zmieni oblicza polskiej sztuki, tylko wydobędzie z niej to, co ukryte a wartościowe. Mamy czym się pochwalić - młoda polska sztuka kryje w sobie wyjątkową wartość ideologiczną.

Urodzona 25 marca 1992 roku w Toruniu Natalia Ledzianowska uprawia malarstwo, performans, fotografię, tkaninę artystyczną, rysunek. W czerwcu tego roku wzięła udział w zbiorowej wystawie „NO PROBLEM” w galerii „Potencja”. W styczniu odbyła się jej wystawa rysunków i wideo połączona z performansem pt. „Smooth Sailing" zrealizowana wspólnie z Charles’em J. de Bisthovenem w Galerii Wydziału Malarstwa ASP Kraków. W październiku zeszłego roku w Galerii „Zapiergery” artystka przygotowała performans pt. „Strumień”. W maju 2015 roku w NCAD Granary Building w Dublinie odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna zatytułowana “It’s not daylight”. Zajmuje się też kuratorowaniem wystaw. Zorganizowała między innymi międzynarodową wystawę “Zadyma - Behind the Smoke” w przestrzeni industrialnej przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie.Studiuje na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP w I Interdyscyplinarnej Pracowni prof. Z. Bajka na V roku. Dwukrotnie była stypendystką Rektora ASP w Krakowie. Wzięła udział w 15 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.