Galeria Autorska Mariana Gołogórskiego ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy malarstwa Wiesława Obrzydowskiego (1938-2017), który odbędzie się w sali wystawowej galerii przy ul. Grodzkiej 29 w Krakowie 15 września 2017 roku o godzinie 18.
Wystawa jest przygotowana na zamówienie Gminy Miasta Kraków
„Wystawa dzieł Wiesława Obrzydowskiego" jednego z największych, niebanalnych i absolutnie niepodważalnych autorytetów sztuki współczesnej przełomu XX i XXI wieku w Polsce i na świecie. Niekwestionowany twórca "Nowych dzikich". Prekursor tego kierunku w skali globalnej.
Wiesław Obrzydowski - najbardziej autentyczny, bezkompromisowy artysta jakiego znałem. Żadne ograniczenia formalne dla niego nie istniały. Potrafił genialnie malować na byle czym i byle czym. Z wielką maestrią i bez żadnych ograniczeń używał formy i koloru. Posiadał "gest malarski", co jest rzadkim darem od Boga. Obrzydowski naruszał wszelkie kanony tzw. warsztatu malarskiego. Stworzył ze swego ubóstwa walor, który stał się jego kluczem do wielkości. Żył w biedzie i umarł w biedzie, bywał szczęśliwy, kochał kobiety. To co po sobie zostawił, to największe bogactwo dla kultury polskiej i światowej. Jego obrazy przetrwają próbę czasu i okaże się że był największy z największych! Pierwszą ważną wystawą w latach 80-tych rozpoczął karierę w mojej Autorskiej Galerii w Krakowie. Dzisiaj przypominam bieżącą wystawą tego wielkiego Twórcę.”
Marian Gołogórski
Wiesław Obrzydowski (1938-2017),
krakowianin, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego, Tadeusza Łakomskiego, Czesława Rzepińskiego, dyplom w 1966 r. w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Obrzydowski był przede wszystkim portrecistą, w swoich dziełach przedstawiał głównie swoje najbliższe otoczenie, rodzinę i zaułki Kazimierza. Malarstwo Obrzydowskiego jest żywiołowe, spontaniczne, nierzadko obsceniczne i bardzo prawdziwe. Malował często na przedmiotach codziennego użytku: drzwiach, szafach, czy walizkach, jego płótna zazwyczaj zapełnione są z obu stron, a ramy stanowią element kompozycji. Obrzydowski został umieszczony w licznych publikacjach, takich jak „Encyklopedia Kultury Polskiej XX wieku – Od Awangardy do Postmodernizmu”, „Słownik malarzy polskich” i wielu innych, jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i w wielu innych instytucji i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (głównie w Niemczech i USA).