"Historie dobrze opowiedziane" - wystawa ilustracji i opowieści Rocha Urbaniaka w krakowskiej Fundacji Magazyn Kultury 2.03.16
24.02.2016

Fundacja Magazyn Kultury ma zaszczyt zaprosić na wystawę ilustracji i opowieści Rocha Urbaniaka "Historie dobrze opowiedziane".

Wernisaż:
2 marca 2016, godz. 18.00

Wystawa czynna od 2 marca do 31 marca 2016.

Fundacja Magazyn Kultury
ul. Józefa 17, Kraków (Kolanko No 6)

Kurator wystawy: Emilia Gąsienica-Setlak

Więcej informacji:
www.rochurbaniak.pl
www.magazynkultury.pl
Wydarzenie na Facebooku

O twórczości Rocha Urbaniaka:

"Fenomenalne, baśniowe światy, których znamy przecież wiele, odgrywają w naszej kulturze ogromną rolę. Zamknięte w ludowych podaniach, legendach i bajkach opowiadanych dzieciom do poduszki, zapisane w opasłych książkowych seriach, wreszcie utrwalone na filmowej taśmie - jedne budują tożsamość narodów, inne uczą i kształtują wrażliwość kolejnych pokoleń, jeszcze inne służą ulotnej rozrywce. Historie w nich toczą się rozmaite - te śmiertelnie poważne i te zupełnie błahe. Wszystkich tyczy się jedno - aby były zajmujące, trzeba umiejętnie je opowiedzieć.

Prawdę tą doskonale realizuje Roch Urbaniak, który opowiadanie historii uczynił nadrzędnym celem swojego malarstwa. Podobnie jak mistrz Tolkien, kreśląc niewinne historie psa Łazika czy gospodarza Gilesa, mimochodem otworzył sobie i nam drzwi do tajemnic Śródziemia, tak Roch Urbaniak już od czasów studenckich konsekwentnie konstruuje własną, niezwykle barwną i dekoracyjną, a zarazem mroczną i tajemniczą baśniową krainę. Składa się na nią starannie wyselekcjonowany zbiór opowieści, ulepiony z bibliofilskiej dociekliwości, podróżniczej pasji oraz ogromnej wyobraźni i estetycznej wrażliwości. Z perspektywy sztuk wizualnych, drogę, którą obrał Roch, uważam za swego rodzaju malarski fenomen, łączący klasyczne elementy symbolizmu i realizmu magicznego z wymogami estetyki współczesnej kultury popularnej. To świadcząca o twórczej dojrzałości harmonia, którą niezwykle trudno osiągnąć. Od wielkoformatowych płócien po żmudne sekwencje komiksowych kadrów, prace Rocha są niezwykle efektowne - zawsze przemyślane, doskonale zakomponowane i perfekcyjne warsztatowo. Przede wszystkim jednak wciągają fabułą, której okruchy, choć często znane nam z tradycji różnych kultur, dzięki talentowi malarza, dane jest nam poznać lepiej niż sami bylibyśmy w stanie to zrobić. Na pozór nierealne opowieści noszą w sobie wielkie bogactwo archetypów, toposów i różnorakich wzorców, fundamentalnych dla naszej cywilizacji.

Tak jak obcowanie z "Alicją w krainie czarów", choć bliskie najskrytszym, dziecięcym fantazjom, podświadomie wyostrza nasze zmysły na teraźniejszość, tak poznawanie twórczości Rocha Urbaniaka pomaga otworzyć oczy na piękno naszego świata i jego liczne tajemnice. Rzeczywistość nierozerwalnie splata się jednak z fikcją, bowiem gdy już uda się nam zagłębić w krainie prac Rocha, nie sposób oddzielić ich twórcy od Papiernika, postaci z komiksu jego autorstwa. Wszak obaj słuchają opowieści, które im papier przynosi i szukają takich, których jeszcze nikt nie opowiedział."

Emilia Gąsienica-Setlak

Roch Urbaniak
Urodzony w Krakowie w 1986 roku. W 2011 ukończył z wyróżnieniem wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego praca dyplomowa prezentowana w Pałacu Sztuki została odznaczona medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Malarstwem chce opowiadać historie, zaczerpnięte z legend, baśni, mitologii i swoich własnych podróży. I tak właśnie traktuje swoje obrazy, jako formę opowieści. Dlatego dużą wagę przywiązuje do warsztatu oraz jakości technicznej dzieła, starając się łączyć malarstwo realistyczne z elementami fantastycznymi.