Pół wieku razem - malarstwo Janiny i Stefana Berdaków 10.03.2016

Pół wieku razem - malarstwo Janiny i Stefana Berdaków 10.03.2016

Wernisaż wystawy 10 marca 2016 o godzinie 17:15
Pałac Sztuki w Krakowie / The Palace of Fine Arts in

Janina Berdak – dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1959 r. 303 wystawy zbiorowe m. in we Francji, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Bułgarii, Czechosłowacji, na Węgrzech. 97 wystaw indywidualnych: w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Kamienicy Hipolitów, Centrum Kultury NH, w Warszawie w Stołecznym Biurze Wystaw Artystycznych, w BWA: w Opolu, Nowym Sączu, Białymstoku, Pile, w Muzeum w Chrzanowie, Bratysławie. Laureatka XX. Ogólnopolskiej Wystawy Plastyki w Radomiu w 1965 r., Międzynarodowego Biennale Akwareli w Montecatini we Włoszech (1968 r.).
Obrazy w zbiorach Muzeum Królewskiego w Upsali w Sztokholmie, Szwecji, Muzeum w Montecatini we Włoszech, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum Historycznego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeach w Krośnie i Chrzanowie.
Od 1959 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Stefan Berdak urodził się we Lwowie w 1927 r. W 1942 roku zostaje uczniem w Lwowskiej Szkole Sztuk Plastycznych /Kunstgewerbeschule/. Uczy się też w prywatnie w pracowni lwowskiego malarza batalisty Stanisława Kaczora-Batowskiego. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1955 r. W tym też roku wystawia dwie akwarele w Jesiennym Salonie Malarstwa w Krakowie. Wystawy indywidualne w Warszawie: Stołeczne Biuro Wystaw Artystycznych /1979 r./, w Krakowie: Centrum Kultury NH, Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Muzeum Historyczne – Wieża Ratuszowa. Obrazy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Karykatury, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego w Krakowie, Muzeum w Opolu. W Belgradzie w Galerii Grafickogo Kolektywa.