Open your eyes // Olga Śliwa // Galeria Baszta 25.06.18 20:00

Kurator: Artur Wabik
Wernisaż: 25 czerwca (piątek), godz. 20.00
Galeria "Baszta", ul. Papiernicza 2, Kraków

Bywa, że godzinami wpatrujemy się w fale napierające na plażę, chmury na niebie lub ogień w kominku. Najczęściej nie potrafimy wyjaśnić dlaczego. W tramwaju lub autobusie zdarza się nam patrzeć przed siebie pustym wzrokiem. Krótkotrwałe, hipnotyczne stany towarzyszą nam przez całe życie, choć najczęściej nie zwracamy na nie uwagi. „Zamyśliłem się” – odpowiadam, gdy ktoś zapyta, gdzie przed chwilą byłem.

Spontanicznym stanom relaksacji, momentom odprężenia oka i mózgu, poświęcona jest najnowsza instalacja site-specific Olgi Śliwy pt. „Open your eyes”, prezentowana w galerii „Baszta”. Artystka pracująca na co dzień z tkaninami zamienia wnętrze XVI-wiecznej baszty w komfortowe miejsce, w którym sztuka fizycznie oddziałuje na widza. Czy uda się nam zobaczyć więcej?

Artur Wabik

***

Galeria „Baszta” to nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Krakowie. Nietypowa lokalizacja i bryła galerii mają stać się punktem wyjścia do tworzenia niepowtarzalnych instalacji typu site-specific. Większość galerii w Krakowie działa w formule white cube, która zakłada zupełną przeźroczystość przestrzeni wystawienniczej, na rzecz lepszej ekspozycji dzieła. „Baszta” ma odwracać te relacje – trudna przestrzeń może w ciekawy sposób wpływać na kształt i tematykę dzieła.

***

Olga Śliwa (ur. 1993) – absolwentka ASP w Krakowie, Wydział Rzeźby, pracownia prof. Józefa Murzyna i dr hab. Iwony Demko (dyplom w czerwcu 2018). Pobyty semestralne w: Eesti Kunstiakadeemia w Tallinie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Rzeźby, pracownia prof. Katarzyny Józefowicz. Absolwentka Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu, specjalizacja: ceramika. Obecnie zajmuje się instalacją site-specific, rzeźbą i performancem.