NOKTURNY Magda Kołodzińska / Magda Chmielek Wernisaż: 18.01.2017 godz. 19.00

ul. Warecka 4/6, 00-040 Warszawa
18.01 - 12.02. 2017
Wernisaż: 18.01.2017 godz. 19.00

nokturny/ sceny nocne/ wycinki natury/ oblicza/ tęsknota/ pejzaże wyobraźni/ niepokój/ ciemność/ chmury/ mrok...

“Nokturny” to zbiór monotypii i linorytów oraz obrazów akrylowych. Jest to próba spojrzenia z innej perspektywy na otaczający nas świat, naturę, krajobraz, pustkę, ciemność. Jest to wyraz delikatnej tęsknoty za kadrami z życia, które chcemy zapamiętać. Momentami, które były wspaniałe, ale uciekają w nieznane i mogą już nie wrócić, pozostawią za sobą tylko mgliste wspomnienia. Rzeczywistość na obrazach i grafikach ukazana jest w ciemnych barwach, odceniach czerni, szarośći i granatu. Pojawia się jednka również biel, błękit i złoto, które wyłaniają się z otchłani ciemności i mroku i rozświetlają codzienną rzeczywistość. Czerń może wzbudzać lęk, niepokój, powodować smutek. Można ją również oswoić, odnaleźć spokój, wytchnienie. Czerń nie kojarzy się tylko z koszmarem sennym, ale również z głęboko skrywanymi marzeniami. Z czerni wyłaniają się często niuanse, które pośród wielu gam i kolorów są trudne do dostrzerzenia. Czerń pozwala zauważyć piękno najdrobniejszych szczegółów i zjawisk. Kontrast bieli i czerni podkreśla formy, kształty roślin, światło, które rozchodzi się po falach na morzu, drobinki złota, które migotają na abstrakcyjnym obrazie. zanurzając się głębiej w ciemności można zobaczyć więcej, ujrzeć pewne rzeczy wyraźniej lub w zupełnie odmienny sposób.

Magda Kołodzińska
Urodzona w 1990 r. w Mławie. Ukończyła Projektowanie Graficzne na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej i Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom magisterski obroniła w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego.

Magda Chmielek
Urodzona w 1992 roku. Ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w Pracowni Drzeworytu prof. Bogdana Migi. Zajmuje się grafiką warsztatową (linoryt, wklęsłodruk), rysunkiem, fotografią, malarstwem i kolażem. Projektuje również plakaty i logotypy.