Studenci wzornictwa Anna Piękoś i Łukasz Pisarek nagrodzeni w konkursie Think Good Mobility Challenge
28.07.2016

Dwójka studentów z Wydziały Form Przemysłowych Anna Piękoś i Łukasz Pisarek w ramach międzynarodowego konkursu Think Good Mobility Challenge, organizowanego przez GoodYear oraz Think Young zajęła siódme miejsce. Nagrodzony "LOTOS" to projekt Autonomicznego Systemu Komunikacji Miejskiej, który powstał w pracowni rozwoju nowego produktu prowadzonej przez dr. hab. Marka Liskiewicza przy współpracy z mgr. Januszem Sewerynem.

Autorzy mówią: "...Projekt jest próbą określenia możliwości rozwoju systemu indywidualnej komunikacji w przyszłości. Byłaby to alternatywa posiadania własnego samochodu, który generuje wysokie koszty, wymaga przechowywania, a jego przestrzeń pasażerska nie do końca jest wykorzystywana. Autonomiczny pojazd dzięki wewnętrznej komunikacji pozwala na szybkie przemieszczanie się ludzi i bagaży, a w wyjątkowych sytuacjach potrafi zmieniać swoje przeznaczenie i dostosować się do zaistniałych warunków na drodze. Komunikacja z pojazdem odbywa się na poziomie aplikacji na telefonie, wyświetlanych treści wewnątrz, gestów i głosu. Dynamiczny układ siedzisk oparty na okręgu pozwala dostosować ich układ do określonych osób i potrzeb. Zakładany sposób produkcji pojazdu odbywa się w technice Rotomouldingu..."

Projekt ten zdobył również Laur Arting w konkursie wzornictwa przemysłowego Projekt Arting 2015 „Miejsce, w którym żyjemy” w Bielsku-Białej.