Laureaci Konkursu DYPLOM ROKU 2023 ASP w Krakowie (edycja 2024)

Laureaci Konkursu DYPLOM ROKU 2023 ASP w Krakowie (edycja 2024)

Z radością informujemy o wynikach VI edycji Konkursu DYPLOM ROKU ASP w Krakowie, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W dniu 5 czerwca 2024 r. Kapituła Konkursu, składająca się z wybitnych osobistości świata sztuki i nauki, w składzie:

1. Bogna Dziechciaruk-Maj
  2. Anna Król
  3. Piotr Kunce
  4. Marta Lempart-Geratowska
  5. Ewa Protasiewicz
  6. Jacek Sroka
  7. Bartłomiej Struzik
  8. Robert Wolak

przyznała nagrody i wyróżnienia dla najlepszych dyplomów artystycznych roku 2023.

Nagrody zostały wręczone 13 czerwca podczas spotkania Przyjaciół i Mecenasów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Nagroda główna:

Berenika Burska
Wydział Malarstwa
Kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Za dyplom „BEZGŁOSY PO-SŁOWIE”
Promotor: dr hab. Anna Król, prof. ASP

Dyplom Bereniki Burskiej, zatytułowany „BEZGŁOSY PO-SŁOWIE”, wyróżnia się wyjątkową głębią artystyczną i innowacyjnością. Projekt dotyczy osób głuchych, ale skierowany jest przede wszystkim do słyszących - czyli osób, które nie wiedzą, na czym polega bycie głuchym. Promotor dyplomu, dr hab. Anna Król, prof. ASP, wyraziła dumę z osiągnięć swojej dyplomantki.

Nagroda druga:

Anna Dudziak
Wydział Form Przemysłowych
Kierunek: wzornictwo przemysłowe
Za dyplom „Społeczny wymiar muzyki”
Promotor: dr Joanna Krokosz

Dyplom Anny Dudziak, „Społeczny wymiar muzyki”, został nagrodzony za nowatorskie podejście do wzornictwa przemysłowego, ukazując społeczne aspekty muzyki poprzez design. W ramach projektu powstał zestaw modułowych obiektów instrumentalnych Soundset do tworzenia eksperymentów dźwiękowych, jam session i relacji międzyludzkich, które w przystępny sposób pozwalają na grupową oraz indywidualną aktywność muzyczną. Praca ta, prowadzona pod opieką dr Joanny Krokosz, zyskała uznanie za swoją interdyscyplinarność i funkcjonalność.

Wyróżnienia:

Dorota Bojarska
Wydział Rzeźby
Kierunek: rzeźba
Za dyplom „(nie)obecność”
Promotor: dr hab. Karol Badyna, prof. ASP

Dyplom Doroty Bojarskiej, „(nie)obecność”, został wyróżniony za subtelne i głęboko poruszające podejście do tematu obecności i nieobecności poprzez przedstawienie figury kobiecej, której ciało jest w całości zakryte
tkaniną, ale w sposób ujawniający cechy wyglądu zewnętrznego. Praca, promowana przez dr hab. Karola Badynę, prof. ASP, zachwyciła Kapitułę swoją emocjonalną siłą i techniczną precyzją.

Ryszard Paradowski
Wydział Rzeźby
Kierunek: rzeźba
Za dyplom „organtrop”
Promotor: dr hab. prof. ASP Karol Badyna

Dyplom Ryszarda Paradowskiego, zatytułowany „organtrop”, zdobył wyróżnienie za twórcze podejście do rzeźby. Praca ukazuje słabą kondycję człowieka, utratę wiary w ideę i sens człowieczeństwa oraz potrzebę ucieczki, by nie musieć być dłużej człowiekiem. Jego praca, również promowana przez dr hab. Karola Badynę, prof. ASP, wyróżnia się śmiałym eksperymentowaniem z formą i materiałem.

Pierwsza nagroda w wysokości 4 000 zł została ufundowana przez firmę Limpol, dzięki jej właścicielce i prezesce - Oksanie Lubowieckiej. Druga nagroda została ufundowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół ASP w Krakowie.

Gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym, a także ich promotorom, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój sztuki. Konkurs DYPLOM ROKU ASP w Krakowie jest dowodem na to, że młode talenty mają ogromny potencjał i mogą inspirować kolejne pokolenia artystów.

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!