Dzieje się

Wystawa PROJECT COINCIDENCE w krakowskiej Fundacji Magazyn Kultury 6.07.16
22.06.2016

Wystawa PROJECT COINCIDENCE w krakowskiej Fundacji Magazyn Kultury 6.07.16

Fundacja Magazyn Kultury ma zaszczyt zaprosić na zbiorową wystawę malarstwa Angeliki Galus, Kamili Iwańskiej, Ashleya Collina i Emilii Gąsienicy-Setlak pod tytułem „PROJECT COINCIDENCE”.

Wernisaż:
6 lipca 2016, godz. 18:00
Wystawa czynna od 6 lipca do 2 października 2016.

Kurator wystawy: Emilia Gąsienica-Setlak

Fundacja Magazyn Kultury
ul. Józefa 17, Kraków (Kolanko No 6)

Wydarzenie na Facebooku

www.magazynkultury.pl



Koincydencja według definicji oznacza jednoczesne wystąpienie kilku zjawisk lub zdarzeń. W ten właśnie sposób rozumiem to, co wydarzyło się na przestrzeni 2015 i 2016 roku w ramach przedsięwzięcia artystycznego z udziałem kilkorga malarzy, które miałam przyjemność zainicjować i współtworzyć. Często mianem koincydencji określa się też zbieg okoliczności lub przypadek, niemniej na płaszczyźnie świadomego procesu twórczego, a więc i w malarstwie, o przypadkach nie ma, a przynajmniej nie powinno być mowy.

Skąd wziął się „Project Coincidence”? Impulsem do jego powstania był „Pictus” – rzeźba wykonana przez Mariusza Dydo, a przeze mnie malowana z okazji wspólnej wystawy w krakowskiej Galerii Miasto Sztuki. Możliwość partnerskiej współpracy z drugim twórcą okazała się perspektywą bardzo inspirującą, a przy tym niebezpiecznie nawiązującą do van Gogha, Gauguina i idei Żółtego Domu.

Wkrótce koncepcja szerszej współpracy malarskiej nabrała realnych kształtów. Jako pokłosie pleneru w Ostrowie Wielkopolskim powstały płótna namalowane wraz z brytyjskim abstrakcjonistą Ashleyem Collinem. To był spontaniczny, ale i trudny proces. Zderzenie jasnych wizji estetycznych oraz niedoskonałości komunikacji werbalnej zmusiły nas do porozumiewania się głównie za pomocą środków malarskich. W trakcie pracy staraliśmy się „in statu nascendi” precyzować nasze słowa i myśli za pomocą pędzla. Byliśmy zachwyceni. Zobaczyliśmy inny świat. Niestety, z różnych względów ten rozdział został szybko zamknięty, a przecież apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Z odsieczą przyszła Angelika Galus, która z uwagą podjęła postawiony przed nią problem twórczy. Inaczej niż poprzednio, realizacja pomysłów przebiega bez pośpiechu, stopniowo, przypominając swoisty rodzaj wymiany wizualnych komunikatów, gdzie każdy kolejny etap budowy płótna zależy wyłącznie od jednej z nas. Część tej  korespondencji udało nam się dotychczas ukończyć. Część nadal pozostała po napisania.

W międzyczasie zrodził się pomysł ingerencji w kompozycje, które ich pierwotny Autor uważa za zamknięte i ukończone. Eksperyment miał pokazać czy poprzez dopowiedzenie ostatniego słowa przez kogoś z zewnątrz uda się całkowicie zmienić sens obrazów. Takim zaufaniem obdarzyła mnie Kamila Iwańska. W ten sposób jej cykl portretów zmienił się w serię abstrakcji.

Tyle właśnie na przestrzeni dwunastu miesięcy udało się nam zrealizować. Efektem zaistniałych relacji koncepcyjnych i kompozycyjnych jest prowadząca do syntezy odmiennych osobowości, wrażliwości i sposobów pracy twórczej synergia, a jej namacalnymi dowodami są płótna, które mamy przyjemność Państwu po raz pierwszy publicznie prezentować. Są one zapisem zmagań w naszym odczuciu niezwykłych, ocierających się chwilami o szaleństwo, okupionych najróżniejszymi, nie tylko pozytywnymi emocjami, ale co najważniejsze, uczących szacunku, pokory i dających mnóstwo satysfakcji. Zdając sobie sprawę, że nie jesteśmy ani pierwszymi ani jedynymi, którzy weszli na tą drogę, przedstawiamy Państwu obraz intymnej cząstki nas samych - malarzy nieodwracalnie naznaczonych tym, co między nimi zaszło.

 

P.S. „Project Coincidence” to wciąż otwarta księga. Pojawiają się w niej coraz to nowe wątki, do fabuły wkraczają nowi bohaterowie… Żywię nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przedstawić Państwu kolejne rozdziały tej historii.

 

Emilia Gąsienica-Setlak

kurator wystawy

 

 

Uczestnicy wystawy:

 

Angelika Galus - urodzona 1976 r. w Krakowie. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w pracowni malarstwa prof. Stanisława Sobolewskiego. Tworzy obrazy na pograniczu rzeczywistości. Czerpiąc z figuracji, wprowadza do niej elementy realizmu magicznego.

 

Kamila Iwańska - urodzona w 1984 r. w Krakowie. Absolwentka malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz sztuki ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem ogrodów i edukacją artystyczną.

 

Ashley Collin - urodzony w 1988 r. w Birmingham. Ukończył malarstwo na University College Falmouth w Kornwalii. Studiował również na Cyprze pod okiem czołowego cypryjskiego malarza Stassa Paraskosa. Jego praktyka studyjna jest całkowicie skoncentrowana na malarstwie abstrakcyjnym. 

 

Emilia Gąsienica-Setlak - urodzona w 1986 r. w Zakopanem. Studiowała w pracowniach prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej i prof. Leszka Misiaka na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i grafiką warsztatową. Meritum jej zainteresowań artystycznych są kolor, syntetyczna kompozycja oraz ich relacje z otoczeniem.

 

W tej kategorii