Wykłady „Projektowanie nowoczesności” w krakowskim Goethe-Institut
20.04.2015

Wykłady „Projektowanie nowoczesności” w krakowskim Goethe-Institut

Pierwsze trzy tegoroczne prezentacje z cyklu „Projektowanie nowoczesności” w krakowskim Goethe-Institut  poświęcone będą typografii i tworzeniu krojów pism. Z wykładami gościć będą Martina Flor, która opowie o relacji kaligrafii i projektowania krojów, Luc(as) de Groot z wystąpieniem o tworzeniu dużych rodzin pism oraz Indra Kupferschmid z wykładem na temat zmian technologii w pracy nad fontami.

Goethe-Institut w Krakowie
Rynek Główny 20
Wykłady w języku angielskim

21 kwietnia (wtorek) 18:00

Martina Flor
Projektowanie pism versus kaligrafia. Kształtowanie glifów liter.

Urodzona w Buenos Aires Martina Flor pracuje jako projektant grafik i ilustrator. Studiowała w Hiszpanii i Holandii. Obecnie mieszka w Berlinie. Łączy pasję do kaligrafi i konstruowania pism, pracując dla wielu klientów na całym świecie. Współtworzy serię warsztatów typograficznych Good Type. Autorka projektów Letter Collections, Lettering vs Calligraphy. Prace Martiny Flor zaprezentowane zostały w wielu publikacjach. W swoim krakowskim wystąpieniu opowie o relacji kaligrafii i projektowania krojów.
www.martinaflor.com

29 kwietnia (środa) 18:00

Luc(as) de Groot
Projektowanie rodzin pism

Projektant krojów pism. Urodzony i wykształcony w Holandii. Od roku 1993 mieszka w Berlinie, gdzie od roku 2000 tworzy własny dom typograficzny LucasFonts. Autor wielu krojów dla prestiżowych gazet jak „Tageszeitung” czy „Le Monde” oraz wielu firm korporacyjnych. Na imponujący dorobek studia LucasFonts składają się oprócz krojów projektowanych na potrzeby czasopism, np. Spiegel czy Taz III, również ekspresyjne, wynikające z zabawy formą (Jesus Loves You All). Luc(as) de Groot stworzył duże rodziny pism jak Thesis czy TheMix. Współpracował z Microsoftem, dla którego zaprojektował pisma Consolas oraz Calibri. W wystąpieniu w Goethe-Institut zaprezentuje m.in. jak tworzyć duże rodziny pism drukarskich.

www.lucasfonts.com

5 maja (wtorek) 18:00

Indra Kupferschmid
Technologia i tworzenie fontów

Indra Kupferschmid studiowała w Bauhaus-University w Weimarze oraz kształciła się pod kierunkiem Freda Smeijersa w Holandii. Założyła własne studio, które zajmuje się projektowaniem publikacji, badaniami projektowymi i tworzeniem nowych pism. Prowadzi badania nad klasyfikacją krojów pisma i czytelnością. Członek Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego DIN. Indra Kupferschmid jest autorką wielu tekstów poświęconych typografii oraz książki Buchstaben kommen selten allein: Ein typografisches Handbuch. Od 1997 roku uczy typografii i projektowania pism w rożnych szkołach projektowych na świecie. Od 2006 roku wykłada w Hochschule der bildenden Künste w Saarbrücken (HBK Saar).

kupferschrift.de/cms