Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy
GRZEGORZ BEDNARSKI
Pasaże z przedpiekła formy
albo fragmenty ze scenami
martwych natur, prortretów i krajobrazów
który odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia 2017 r., o godz. 18.00
Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Czas trwania wystawy: od 21 kwietnia do 21 maja 2017 r.
Kurator: Robert Wolak
We wstępie do katalogu, który towarzyszy wystawie, Robert Wolak pisze: "...Grzegorz Bednarski maluje długo i powoli, wielokrotnie wraca do obrazu, niezadowolony koryguje, zmienia. Dwa z prezentowanych na tej wystawie portretów powstawały na przestrzeni 5 lat. W twórczości artysty nie ma obrazów przypadkowych, są one wynikiem długich przemyśleń. Nic też dziwnego, że Bednarski rzadko wystawia. Jego ostatnia indywidualna wystawa w Krakowie to prezentacja cyklu prac na papierze Piekło wg Dantego, która została zaprezentowana w 2006 roku.
Na wystawie Grzegorz Bednarski pokazuje obrazy ukończone w ciągu ostatniego roku. Są to martwe natury, pejzaże i portrety, trzy podstawowe tematy jego twórczości ostatnich lat. Martwą naturę Bednarski odkrył dzięki Cotanowi i Zubaranowi, a także dzięki Pawłowi Dadlezowi, którego obraz W kuchni tak bardzo go zafascynował, że dedykował mu cały cykl prac Martwa natura dla Dadleza zaprezentowany na wystawie w Poznaniu w 1996 roku. Od tego momentu artysta wraca tematu periodycznie i cztery najnowsze martwe natury można zobaczyć na wystawie.
Pejzaże rzadko pojawiają się w twórczości Grzegorza Bednarskiego, może warto jedynie wspomnieć cykl widoków Krakowa namalowany w latach 2002/2003. Na wystawie można zobaczyć trzy niewielkie pejzaże ukazujące Bydgoszcz, miasto rodzinne artysty żyjące w jego wspomnieniach i w którym spędził ostatnio kilkanaście miesięcy. Obrazy są zainspirowane fotografiami Jerzego Riegela przedstawiającymi Bydgoszcz sprzed kilkudziesięciu lat.
Wystawę uzupełniają portrety, wizerunki przyjaciół i bliskich znajomych, malowane przez wiele miesięcy, efekt licznych sesji z modelem, powstały one z potrzeby, a nie na zamówienie. Są to przedstawienia nawiązujące do renesansowych portretów, gdzie obok samego przedstawienia modela odnajdujemy wiele przedmiotów mówiących o jego profesji i jego zainteresowaniach..."