Dzieje się

Wernisaż wystawy LUDZIE - Galeria ASP w Krakowie/ 9 czerwca, godz. 18:00
Data i miejsce wydarzenia: 09.06.2023, Galeria ASP w Krakowie

Wernisaż wystawy LUDZIE - Galeria ASP w Krakowie/ 9 czerwca, godz. 18:00

Galeria ASP w Krakowie serdecznie zaprasza w piątek 9 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 na otwarcie wystawy LUDZIE :

Artystki i Artyści:
Michał Frydrych, Diana Lelonek, Róża Litwa, Jacek Malinowski, Marta Szulc, Janek Zamoyski oraz Stanisław Dróżdż 

Kurator:
Stach Szabłowski

O WYSTAWIE [fragment tekstu kuratorskiego]:

Dla ludzi nie ma ucieczki przed ludźmi – szczególnie w sztuce. W jakimś sensie zawsze opowiada ona o ludziach. Wystawa „Ludzie” nie jest wyjątkiem. Przeciwnie, jest ona pełna wizerunków ludzi, choć nie występują na niej żadne konkretne osoby, a jeżeli już - to fikcyjne. Kwestia jednostki - jej uczuć, doświadczeń. losów, tożsamości i praw - to doniosłe zagadnienie filozoficzne, polityczne i last, but not least, również artystyczne, ale w ramach tej wystawy zostawiamy je na boku, by zająć się ludźmi jako podmiotem zbiorowym.

Czym jednak właściwie są ludzie? Ewolucyjnie zaawansowaną biomasą? Zaklętymi w małpich ciałach istotami, które świadomością sięgają gwiazd? W odpowiednim świetle wyglądają niemal bosko. Oglądani z innej perspektywy mogą nasuwać skojarzenia ze społecznymi wprawdzie, ale jednak insektami – na przykład mrówkami, albo, powiedzmy sobie szczerze, karaluchami. Wszystko zależy od punktu widzenia; sztuka specjalizuje się w ich dostarczaniu.

Wraz z nastaniem antropocenu, stał się on w sztuce wielkim tematem, zaś ludzie znaleźli się w interesującej sytuacji, w swego rodzaju punkcie krytycznym - na rozstaju dróg wiodących ku różnym przyszłościom.

Co więc będzie dalej z ludźmi? Co powinni zrobić? Wykonać posthumanistyczny zwrot ku naturze, z której się wyemancypowali? Czy też przeciwnie – uciekać do przodu, w stronę kondycji transhumanistycznej, w kierunku jakiejś formy bio-techno-nadludzkości? W grę wchodzi jeszcze możliwość apokalipsy, oczywiście antropogenicznej. W swojej istocie apokalipsa zastanawiająco przypomina sztukę, jedna i druga należą do sfery wyobrażeń tworzonych przez ludzi i ich właśnie dotyczących.

Stach Szabłowski, 2023

Wernisaż: 09.06.2023, 18:00
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/IOqHwTGU 
Miejsce: Galeria ASP w Krakowie, ul. Basztowa 18

Wystawa czynna od 09.06 do 1.08.2023
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela, 13:00-19:00

Prace prezentowane na wystawie dzięki uprzejmości artystek i artystów, kolekcjonerów, Galerii Monopol, Galerii Sztuki Współczesnej ESTA, Krupa Gallery.

Organizator: Galeria ASP w Krakowie

Patron Galerii ASP: Bank Pekao S. A.

W tej kategorii