SZTUCZNA INTELIGENCJA vs. SZTUKI WIZUALNE: dyskusja
Data i miejsce wydarzenia: 09.12.2021, MOS/kanał FB Goethe-Institut Krakau

SZTUCZNA INTELIGENCJA vs. SZTUKI WIZUALNE: dyskusja

Problematyka SI w kontekście rozmaitych strategii estetycznych wykorzystywanych przez artystki i artystów działających w obszarze sztuk wizualnych skłania do refleksji na temat kreatywności ludzkiej i nie-ludzkiej. Wyrażanych zarówno w sposób dyskursywny, na poziomie teoretycznym, jak i poprzez konkretne projekty artystyczne, często zresztą te dwa obszary się przenikają.

W trakcie spotkania swoje projekty zaprezentują trzy artystki. Justyna Górowska krytycznie odnosząc się do twórców twórczynie algorytmów (np. systemów rozpoznawania twarzy) w projekcie ORIGINS stworzyła filtr AR maskujący naszą etniczność, zainspirowany konstruktywizmem i twórczością Henryka Wicińskiego. Patrycja Maksylewicz w projekcie DECH porusza się pośród takich zagadnień jak rysunek, oddech, generatywność oraz robotyka, wykorzystuje procedury algorytmiczne do tworzenia projekcji świetlnych i grafik cyfrowych. Maria Nova w projekcie NOVACEN 2.0 rozwija koncepcję ekoposthumanistycznej tożsamości człowieka nawiązując przy tym do takich kwestii jak modyfikacje genetyczne, uczenie maszynowe, robotyka, conversational artificial intelligence, emotion recognition. Te różne perspektywy artystyczne i badawcze staną się tematem dyskusji wokół SI wykorzystywanej w sztukach wizualnych.

Zaproszone gościnie: dra Justyna Górowska, Patrycja Maksylewicz, Maria Nova (Nova Yõu)
Dyskusję poprowadzi: prof. dr hab. Piotr Zawojski

Gdzie? MOS, Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego, Scena MOS

Dyskusja będzie również streamingowana na żywo: FB Goethe-Institut Krakau