Somatopoetyka Agnieszki Kotarby
17 listopada 2016 19:00
SH Studio Szadkowski i Henschke, Warszawa
Wystawa potrwa do 18 grudnia 2016
Soma to ciało rozumiane jako fizyczny wymiar człowieka, będący przedmiotem nauki i badań medycyny konwencjonalnej. Stanowi jedną z trzech podstawowych funkcji zdrowia, obok psyche i polis. Natomiast według hinduskiej ajurwedy soma to substancja która wytwarza się w czasie medytacji.
Twórczość Agnieszki Kotarby to opowieść o ciele i jego zanurzeniu w życie, która rozgrywa się w świecie lirycznych niedopowiedzeń. Tytuł wystawy nawiązuje do owej poetyckości z jednej strony, a z drugiej do ciała, do ludzkiej somy z jej fizycznym determinizmem i uwikłaniem w różne dyskursy. „Somatopoetyka” doskonale więc określa tą dwoistą naturę jej prac.
Nazwa ta odwołuje się również do nowego kierunku w dziedzinie badań literackich, który stawia ciało w centrum swojego zainteresowania i przez jego pryzmat definiuje literackie dyskursy.
Twórczość Agnieszki Kotarby sytuuje się więc nie tylko na granicy takich technik, jak malarstwo, rzeźba i tkanina artystyczna, ale także różnych dziedzin kultury i dyskursów, w których ciało zajmuje centralną pozycję.
Autorska technika artystki, będąca połączeniem malarstwa i tkaniny, przez nią samą określana jako szyte obrazy, uwypukla tylko ten cielesny charakter przedstawień, nawiązując do tak zwanej sztuki haptycznej, w której dotykanie dzieł, czy też wyobrażanie sobie tego dotyku, ma kluczowe znaczenie.
„Somatopoetyka” stanowi więc przyczynek do refleksji nad cielesnością jako taką, a równocześnie do odczytania opowieści o ciele snutej przez autorkę – tej swoistej ciałopowieści.
Bartosz Popadiak