Dzieje się

Re: Senster - Prezentacja interaktywnej rzeźby cybernetycznej
04.10.2018

Re: Senster - Prezentacja interaktywnej rzeźby cybernetycznej

Senster, słynna interaktywna rzeźba cybernetyczna z lat 60. XX wieku, autorstwa Edwarda Ihnatowicza, uznawana był do niedawna za jedno z zaginionych założycielskich dzieł sztuki nowych mediów. 
Dzięki pracownikom oraz studentom AGH dostała drugie życie. Podjęli się oni zrekonstruowania rzeźby, która reaguje na dźwięk i ruch w otoczeniu.

Nazwa `Senster` pochodzi z połączenia słów sensitive (tłum. wrażliwy, czuły) i monster (tłum. potwór, dziwoląg). Projekt został wykonany pod koniec lat 60. przez Edwarda Ihnatowicza, rzeźbiarza polskiego pochodzenia pracującego w Londynie. Praca od połowy lat 70. nie funkcjonowała w swojej pełnej wersji i do dziś pozostawała nieruchoma. Po ponad 40 latach, w kwietniu 2017 roku rzeźba została zakupiona przez AGH od poprzednich właścicieli - firmy działającej na terenie Holandii. Po ponad roku prac rekonstrukcyjnych Senster będzie prezentowany szerokiej publiczności podczas wystaw, festiwali muzycznych czy w galeriach sztuki nowoczesnej w Polsce i Europie. 

Projekt koordynowany jest przez Wydział Humanistyczny AGH przy współpracy z dwoma innymi wydziałami AGH (Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej), a także Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i firmami, które wsparły odbudowę. 

Jeżeli chcecie doświadczyć Senstera na pierwszym pokazie od ponad 40 lat - dołączcie do wydarzenia. Zapraszamy 4 października 2018, o godz. 17.00 do Hali Technologicznej Wydziału Odlewnictwa.

Od dnia premiery, przez 30 kolejnych dni (bez poniedziałków) rzeźba będzie dostępna dla odwiedzających w godzinach 17-20.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie: http://senster.agh.edu.pl.

W tej kategorii