Wykład Pawła Pachciarka pt. "Współczesna sztuka japońska i obsesyjna twórczość Kusamy Yayoi"
Poniedziałek, 6.03.2017 o godzinie 15:00
Aula Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Pl. Matejki 13, Kraków
Przedstawione zostaną najważniejsze procesy i zmiany jakie doprowadziły do ukonstytuowania się powojennej sztuki Japonii: ukazywanie "rzeczy", nie "idei", zwątpienie w zachodni wzorzec przedstawienia, odnowa japońskiego malarstwa typu nihonga, awangarodwe dzieło Gutai, mangowe superflat Murakamiego, a wreszcie historia ikony przemian społecznych i kulturalnych w Stanach Zjednoczonych i najpopularniejszej dziś japońskiej artystki Kusamy Yayoi.
Paweł Pachciarek (ur. 1986) – doktorant literaturoznawstwa japońskiego w Zakładzie
Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat literackiej twórczości Kusamy Yayoi. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących przede wszystkim współczesnej sztuki i estetyki japońskiej oraz buddyzmu ezoterycznego. W 2013 roku jako stypendysta Fundacji Japońskiej, przez 14 miesięcy prowadził badania na Uniwersytecie Osakijskim. W 2015 roku otrzymał roczne stypendium Uniwersytetu Doshisha w Kioto. A od kwietnia tego roku, w ramach programu stypendialnego ufundowanego przez Ministerstwo Edukacji Japonii, rozpocznie badania na Uniwersytecie Osakijskim.
W trakcie pobytu w Japonii, udało mu się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą Yayoi i pracownikami jej studia. Efektem tej współpracy jest książka wydana nakładem Polskiego Instytut Studiów nad Sztuką Świata zatytułowana: Kusama Yayoi, Obsesja Kropek.
Członek m.in. Japońskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Japońskiego Stowarzyszenia Estetycznego.
Koordynacja: Michał Zawada, Piotr Bujak