Warsztat Innowacji Społecznych ekultura.org zaprasza na bezpłatne spotkanie pt. "Dziedzictwo w cyfrze" z twórcami trzech aplikacji mobilnych, które bazują na zdigitalizowanych zasobach dziedzictwa: Oshpitzin (Centrum Żydowskie w Oświęcimiu), Travel by Art (Beata Misiewicz), DailyArt (Zuzanna Stańska).
19 czerwca o godzinie 18:30
|
Pauza In Garden
Wstęp wolny! |
19.czerwca przekonamy się, jak globalne zasoby kultury zyskują nowy, indywidualny wymiar dzięki nowym technologiom i świeżym pomysłom.
Lokalny patriotyzm, zagraniczne podróże, wizyta w muzeum - wszystkie te zjawiska zmieniają się i zyskują nowy, wirtualny wymiar.
Dzięki nowym mediom twórcy nowych ofert kulturalnych zyskują dostęp do szerszego grona odbiorców - wykraczają daleko poza fizyczne granice charakterystyczne dla działalności „offline”. Wychodzą w swoich działaniach i inspiracjach także poza granice Polski zmieniając nasz sposób myślenia o dziedzictwie polskim i zagranicznym. Wykraczają też poza to, jak tradycyjnie rozumiemy modele biznesowe i ekonomię działalności kulturalnej.
Udowodnią to:
Zuzanna Stanska - tworzy i obserwuje trendy technologiczne, które zmieniają oblicze współczesnego muzealnictwa. Publicystka, współorganizatorka konferencji WeAreMuseums. Twórczyni aplikacji DailyArt, która codziennie na nowo inspiruje użytkowników smartphonów do wizyt w muzeach i pogłębiania wiedzy z historii sztuki wtedy, kiedy wizyta nie jest możliwa.
Beata Misiewicz - polska artystka, która przez wiele lat mieszkała w Paryżu. Stworzyła aplikację mobilną Travelbyart - wyjątkowy przewodnik turystyczny po Paryżu śladami sławnych artystów. Prowadzi poza banalne atrakcje, pokazuje pozornie tylko znane miasto z punktu widzenia „insidera”. Ożywia dziedzictwo zaklęte w przestrzeni miejskiej.
Maciek Zabierowski z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Centrum funkcjonuje w dużej mierze w przestrzeni wirtualnej. Prowadzi stronę internetową i aplikację Oshpitzin, przedstawiająca historię gminy żydowskiej w Oświęcimiu przez pryzmat indywidualnych historii życia jej członków. Odczarowuje obraz miasta skrzywdzonego przez wojnę i przywraca jego tożsamość.
Spotkanie to dopiero początek!
„Poza Polskę” stanowi również wprowadzenie do wydarzenia Culture Jam, organizowanego przez Krakowski Park Technologiczny. Mamy nadzieję, że spotkanie z naszymi gośćmi zainspiruje Was do tego, by następnego dnia samemu spróbować zamienić przeszłość w przyszłość. Warsztaty kreatywnego wykorzystania dziedzictwa Culture Jam odbędą się 20 czerwca w Wytwórnia - więcej informacji już wkrótce!
Cykl spotkań „Dziedzictwo w Cyfrze” ma na celu przybliżenie nowych form oferty kulturalnej osobom, które interesują się kulturą i nowymi technologiami. Na każdym spotkaniu twórcy trzech projektów opowiadają o tym, jak i dlaczego wykorzystują zasoby dziedzictwa w innowacyjnej formie technologicznej i jak dzięki temu zwiększa się przestrzeń oddziaływania kultury w naszym codziennym życiu.