Paulina Taranek laureatką konkursu National Geographic „Maluję, co widzę – symbol miasta w stylu Picassa”
Data publikacji: 26.03.2018 , Data ważności: 02.05.2025

Lajkonik w stylu Picassa autorstwa Pauliny Taranek, absolwentki ASP w Krakowie, zwyciężył w konkursie artystycznym National Geographic.

W konkursie udział wzięli artyści z całej Polski, a ich zadaniem było przedstawienie symbolu jednego z dziewięciu miast: Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Katowic i Torunia. Twórcy mieli swobodę w wyborze technik i obiektów przedstawionych na pracach, ale ich pracy musiała przyświecać jedna myśl – jak ten symbol przedstawiłby Pablo Picasso?

Lajkonik, jednoznaczny symbol Krakowa, łączący w sobie tradycję, historię i kulturę, stał się moją inspiracją. Kubistyczna forma, którą się posłużyłam, jest pomostem między twórczością geniusza a miastem uznawanym za kolebkę artystów. Bogata kolorystyka i specyficzna forma używana przez Picassa w portretach znakomicie koresponduje z charakterem symbolu Krakowa. Technika wykonania jest zgodna z tą, którą posługiwał się Mistrz, a jednocześnie otwiera największe perspektywy przekazu i daje nieskończoną ilość możliwości, podobnie jak wyobraźnia artysty –

Paulina Taranek, autorka najlepszej pracy przedstawiającej symbol Krakowa

Pablo Picasso w 1948 roku odwiedził Polskę w związku z Kongresem Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Kilka dni później artysta odwiedził jeszcze kilka innych polskich miast, w tym również Kraków.

Źródło