Kamil Kukla laureatem Nagrody Fundacji Grey House 2016
Data publikacji: 05.12.2016 , Data ważności: 31.12.2030

Laureatem tegorocznej Nagrody Fundacji Grey House w 6. edycji Konkursu FGH na najciekawszą osobowość artystyczną roku został KAMIL KUKLA - absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Nazwisko zwycięzcy poznaliśmy na otwarciu wystawy "KA-MU-FLAŻ" pięciu tegorocznych finalistów tj. Michaliny Bigaj, Bartka Buczka, Maćka Cholewy, Kamila Kukli i Ewy Sadowskiej, który miał miejsce w sobotę, 3 grudnia 2016 r.

Kamil Kukla - ur. 1989 w Tarnowie. W latach 2008-2013 studiował na ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej Henryka Ożóga. Od 2014 jest wykładowcą w Instytucie Sztuki przy PWSZ w Tarnowie. Obecnie zajmuje się malarstwem oraz muzyką eksperymentalną. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Jury w składzie: Krystyna Axmann (prezes Fundacji), Zuzana Jakalová (Meet Factory w Pradze), Ewa Łączyńska-Widz (BWA Tarnów), Agata Smoczyńska - Le Guern (galeria Le Guern, Warszawa), Stanisław Ruksza (Kronika w Bytomiu) i Adam Henryk Budak (National Gallery w Pradze) tak uzasadniało swój werdykt podczas sobotniego wernisazu wystawy konkursowej:

"Wystawa składa się z prac jednego artysty ponieważ, tak magicznie się złożyło, tematycznie i formalnie prace zgromadzone w tej przestrzeni są bardzo do siebie podobne. Jury stwierdziło jednak, iż jedna pozycja artystyczna wyróżnia się na tle pięciu pozostałych - jest najbardziej dojrzała pod względem języka formalnego. Ten język jest rzeczywiście wyjątkowy, w pewnym sensie enigmatyczny i w tym kontekście dobrze koresponduje z tematem wystawy, czyli kamuflażem. Z jednej strony można tam znaleźć echa malarstwa amerykańskiego końca lat osiemdziesiątych, z drugiej - pewien element neoabstrakcjonizmu i ekspresjonizmu. Ale tak naprawdę Kamil uprawia pewnego rodzaju genre antymartwej natury ponieważ to co przedstawia w swoich obrazach, aczkolwiek nieprzedstawialne, emanuje do wymiaru hipernatury, która zmienia się albo współgra z krajobrazem, tutaj bardzo korporalnym, bardzo cielesnym i zmysłowym, wywołując nieomal efekt halucynogenny".

Zwycięzca otrzyma od Fundacji jednorazowe stypendium w wysokości 5 tys. zł oraz możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej w Szarej Kamienicy w Krakowie. Dodatkowo czeskie centrum sztuki współczesnej Meet Factory ufundowało laureatowi 6-tygodniową rezydencję artystyczną w Pradze, a portal branżowy NUMARTE - pakiet reklam do wystawy indywidualnej o wartości 1.800 zł.

Prace Kamila Kukli oraz pozostałych finalistów oglądać można w galerii Szara Kamienica w Krakowie (Rynek Główny 6) do 5 stycznia 2017 r. na wystawie KA-MU-FLAŻ

Kuratorzy: Piotr Sikora i Katarzyna Wincenciak

Źródło