Projekt Sylwii Kruźlak w finale konkursu Make me! 2016
Data publikacji: 01.09.2016 , Data ważności: 31.12.2030

Zabawka SPLOT zaprojektowana przez Sylwię Kruźlak, studentkę drugiego roku wzornictwa została zakwalifikowana do finału konkursu Make me! organizowanego przez Łódź Design Festiwal. Projekt powstał w Pracowni Projektowania Struktur Użytkowych. SPLOT to zabawka rozwijająca zdolności manualne i koordynację uwzględniająca dzieci z uszkodzeniem splotu ramiennego.

Kruźlak ASP w Krakowie 01

Celem zabawy jest sam proces czyli bawienie się, a nie jego rezultat, jednak z punktu widzenia dorosłych zabawa może nieść korzyści dla dzieci, zwłaszcza tych z dysfunkcją. Helikopter Splot to propozycja ćwiczenia ruchu odwiedzenia i przywiedzenia ramienia oraz ruchów manipulacyjnych. Modułowość pozwala na samodzielny i intuicyjny montaż zabawki przez dzieci, a magnetyczne łączenie sprawia że składanie jest szybkie. Użycie pracy rąk pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Dodany hak umożliwia zawieszenie i przeniesienie innego elementu/zabawki.

Spośród 218 zgłoszeń jury konkursu Make me! w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Agata Nowotny, Jakub Koźniewski i Michał Piernikowski wybrało 24 projekty. Tegoroczna edycja obfitowała w projekty z zagranicy, napłynęły zgłoszenia m.in.: z Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Ukrainy, Chin, USA, Korei Południowej, Meksyku, Danii, Włoch, Węgier, Wielkiej Brytanii, Austrii, Norwegii, Rumunii, Niemiec, Irlandii, Francji, Grecji, Mołdawii, Szwecji, Słowacji, Rosji i Czech.

Wystawa pokonkursowa, która będzie prezentacją najlepszych prac zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu, odbędzie się w ramach Łódź Design Festival 2016 w dniach 13–23 października na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Źródło