Weronika Cyganik nagrodzona na Międzynarodowym Biennale Architektury Wnętrz Kraków 2017
Data publikacji: 06.11.2017 , Data ważności: 31.12.2020

Weronika Cyganik - studentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym "Podwórze - pole wyobraźni" odbywającego się podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017.

Cykl fotografii Weroniki Cyganik nosi tytuł "Duszno". Artystka tak tłumaczy idee swoich zdjęć: "Idąc miastem, poruszam się w wytyczanym przez budynki układzie ulic. Przekraczając bramy, wnikam w miejsca o innej strukturze, poddane dużo swobodniejszym zasadom formowania. W cyklu fotografii opowiadam o autonomicznej przestrzeni miasta, która rozwija się za murem fasad, umiejscawiając siebie - obserwatora, gdzieś na styku wnętrza i zewnętrza." 

Jury konkursu tak uzasadnia przyznanie nagrody: "Autorka zaprasza nas na wycieczkę po podwórkach, a tak naprawdę na krawędź, do przestrzeni, która pobudza naszą wyobraźnię w poszukiwaniu interpretacji. Jest to abstrakcyjna wypowiedź, powstała z prawdziwych, autentycznych sytuacji. To prawdziwy esej fotograficzny, bardzo kompletny złożony z 6 fotografii, spójnych estetycznie, a przede wszystkim o spójnym i logicznym scenariuszu."

Źródło