Julia Górecka i Maciej Zawierucha zwycięzcami Valeo Innovation Challenge
Data publikacji: 06.11.2017 , Data ważności: 31.12.2020

Julia Górecka i Maciej Zawierucha - studiujący na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - wygrali konkurs Valeo Innovation Challenge. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się pod koniec października w Maison de la Recherche w Paryżu.

Julia i Maciej tak opowiadają o swoim projekcie: "Nasz projekt dotyczył pojazdu, którego głównym celem jest pozytywny wpływ na miasta przyszłości - usprawnienie dostawy przesyłek, ograniczenie korków oraz zaproponowanie nowego, mobilnego trybu życia. W dzień pojazd służy jako autonomiczny kurier. Wykorzystuje do tego drony, które pobierają przesyłki z dachu pojazdu i transportują je do okna adresata. Zaletą tego systemu jest płynny ruch auta bez zatrzymywania - wyklucza to problem uciążliwych ciężarówek stojących na ulicach, które w dużej mierze powodują korki. W nocy pojazd zamienia się w kapsułę do spania "on-demand". W tym celu zmienia kształt, tworząc we wnętrzu miejsce dla 1-2 osób. Dzięki tej funkcji pojazd nie marnuje przestrzeni miejskiej, ale tworzy tanie, dostępne miejsce do spania w centrum miasta. Funkcja kapsuły do spania powoduje, iż pojazd jest wykorzystywany przez 100% swojego życia, w odróżnieniu od 4%, jakie poświęcamy na obecne użytkowanie samochodów.

Do konkursu Valeo Innovation Challenge zgłosiło się 1627 drużyn z 748 uczelni z całego świata. Do półfinału zakwalifikowały się 23 drużyny zaś do finału dostało się ich tylko 7. Do konkursu można było zgłaszać prace w dwóch kategoriach: innowacja technologiczna oraz nowy sposób na użytkowanie pojazdu. Zespół z krakowskiej ASP przygotował prace w ramach drugiej kategorii.

Źródło