Potrzebujesz pomocy?

Krakowski informator o formach pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin opracowany przez Urząd Miasta Krakowa

1. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie Całodobowy nr tel. 12 421 92 82

Kryzys może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, zawodu, wykształcenia czy sytuacji materialnej. Zdarzają się sytuacje, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić, wtedy najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jeśli nie radzisz sobie z codziennym życiem, doświadczyłeś urazowego, bolesnego zdarzenia, potrzebujesz pomocy – przyjdź! Ośrodek czynny jest całą dobę we wszystkie dni tygodnia również w niedziele i święta. Pomoc ośrodka jest bezpłatna, nie obowiązuje skierowanie, możesz przyjść lub zadzwonić o każdej porze dnia i nocy.

Krakowski informator o formach pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin

2. Krakowski Instytut Psychoterapii 

Krakowski Instytut Psychoterapii świadczy nieodpłatne usługi w zakresie poradnictwa i terapii dla mieszkańców Krakowa i Rzeszowa. Zgłaszać mogą się mieszkańcy tych miast, którzy potrzebują wsparcia terapeutycznego. Osoby pełnoletnie zgłaszają się samodzielnie. Nie jest wymagane skierowanie na terapię.

3. Osoby studiujące mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej na ogólnych zasadach (obowiązek ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia).
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy psychologa w ramach NFZ, musisz posiadać ważne skierowanie.

4. Stowarzyszenie Dobrej Nadziei oferuje specjalistyczną, dostępną bez skierowania i bezpłatną pomoc dla rodzin i osób indywidualnych wykazujących potrzebę wsparcia w przezwyciężaniu problemów i trudności życiowych. Stowarzyszenie oferuje pomoc dla osób uzależnionych.

5. Bezpłatne i anonimowe testy na nosicielstwo wirusa HIV

6. Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem